Protams, pamatshēma nemainās: pacel smagumu, noliec vietā, atkārto. Muskulis aug. Tomēr, izvairoties no kļūdām un ievērojot smalkas detaļas, īsākā laikā izdosies uzaudzēt vairāk muskuļu un izvairīties no traumām. Žurnāls Men's Health sagatavojis veco ieteikumu sarakstu, Diena izvēlas Latvijas vīriešiem atbilstošākos jeb biežāk sporta klubos novērotos.
1. Atkārto 8-12 reizes
Padoms radies: 1954.gadā, kad angļu ķirurgs Jans Makvīns publicēja zinātnisku rakstu, muskuļu augšanai iesakot vidēji augstu atkārtojumu skaitu.
Šodien: variē atkārtojumu skaitu dažādos treniņos, lai veicinātu visu muskuļu augšanu, jo smagāki svari palīdz muskuļu šķiedrām kļūt biezākām un lielākām, tātad trenē spēku, bet ilgāki treniņi ar mazāku svaru veicina muskuļu izturību. Tagad zinātnieki iesaka mēnesī, trenējoties trīs reizes nedēļā, ievērot šādu shēmu: 1) pieci atkārtojumi katrā piegājienā katram vingrojumam; 2) 10 atkārtojumi katrā piegājienā; 3) 15 atkārtojumi katrā piegājienā.
2.Trīs piegājieni
Padoms radies: 1948.gadā, kad fizioterapeits Tomass Delorme ierakstīja Fizikālās medicīnas arhīvos apgalvojumu: kāju spēka treniņam trīs piegājieni ar 10 atkārtojumiem ir tikpat efektīvi kā 10 piegājieni ar 10 atkārtojumiem.
Šodien: ja izpildi astoņus vai vairāk atkārtojumu, neizpildi vairāk par trim piegājieniem. Ja katram vingrojumam veic tikai trīs vai mazāk atkārtojumu, jāizpilda vismaz seši piegājieni. Vecajam ieteikumam nav nekādas vainas, taču nav universālas 60 gadu vecas mērauklas visiem vingrojumiem. Ir tā - jo vairāk atkārtojumu katrā vingrojumā, jo mazāk piegājienu, un otrādi.