A. Šlesera vadītā partija šim uzdevumam gatavojas konkrētāk. Tās Manifestā teikts, ka Latvijā ir vajadzīgs nācijas izlīgums un uz tā pamata jāveido koalīcija pēc vēlēšanām. E. Repšes pieteiktais spēks orientējas uz labēji konservatīvo nišu. Joprojām nav skaidri bijušās valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas plāni. Viņa paziņoja, ka veidos tautas kustību, bet nav šo ieceri konkretizējusi. Tas mazina ticamību, ka I. Sudraba kļūs par jaunas partijas līderi. Viņa drīzāk kādam pievienosies, uz ko cer A. Šlesers, kura partijas Manifestā ir ierakstīts I. Sudrabai tuvais moto «Latvija - mūsu mājas». Ar I. Sudrabu Dienai sazināties neizdevās.
SC būs ieguvēji
Pagaidām vēl nav pazīmju, ka Vienoti Latvijai! (VL) un Latvijas attīstībai (LA) ir izredzes iekļūt Saeimā. Ja tās nepārvar 5% barjeru, šo partiju vēlētāju balsis sadala tiem, kuri būs pārstāvēti Saeimā. Saskaņas centrs no tā varētu būt vislielākais ieguvējs. Pēteris Viņķelis (Vienotība) domā, ka abas jaunās partijas varētu cerēt uz protesta balsīm un uz vēlētāju, kam ir vajadzīgs izlēmīgais saimnieks. Viņš neredz Vienotību kā lielāko zaudētāju, jo jaunie spēki vēlētājus varētu paņemt no visām labējām partijām līdzīgi.
Intervijā Latvijas Televīzijā svētdien bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga jaunu partiju veidošanos no valsts interešu viedokļa vērtēja negatīvi, jo tās sašķels latvisko partiju balsis, bet «Saskaņas centrs ir apvienojis dažādas partijas un tam atbalsts ir dramatiski lielāks nekā jebkurai latviskajai partijai». Atceroties SC politiķu izteikumus un rīcību referendumā par krievu valodu kā otru valsts valodu, V. Vīķei-Freibergai ir bažas, «cik viņu nākšana pie varas sakristu ar to, ko es uzskatu par Latvijas interesēm». Līdzīgas pārdomas ir Eiropas Parlamenta deputātam Robertam Zīlem (VL-TB/LNNK), kurš redz centienus novājināt latvisko partiju bloku. Viņaprāt, jaunu partiju ienākšana, iespējams, saistīta ar kādām ekonomisko interešu grupām, bet sliktāk būtu, ja runa ir par ģeopolitiskām interesēm, «zinot, ka Kremlis grib nostiprināt savu ietekmi Baltijas valstīs».
Reģionos atturīgi
A. Šlesers izvēlējās vieglāko ceļu un pieslējās nelielas ietekmes partijai, bet E. Repše nodibināja jaunu spēku, skaidri neatbildot, kāpēc idejas par atbalstu uzņēmējiem un ekonomikas attīstības veicināšanu nevarēja īstenot Vienotībā. Kā vienā, tā otrā partijā ir nedaudz vairāk nekā 200 biedru, kas var apgrūtināt pat pilna kandidātu saraksta sagatavošanu Saeimas vēlēšanās. A. Šlesers cer uz to, ka VL ir vienīgā reģionālā partija, kas startēs uz Saeimu, un tā ir iespēja apvienot reģionu cilvēkus, kuri līdz šim, iespējams, cerējuši uz I. Sudrabas partiju. Kongresā A. Šlesers teica, ka nākotnē redzot valdību, kas var sēdēt pie viena galda ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Viens no SC līderiem Jānis Urbanovičs iepriekš nenoliedza, ka A. Šlesera partijai agrāk ir palīdzējis ar padomu. Tā izveidota 2012. gadā Rēzeknē uz līdzīga nosaukuma biedrības bāzes, un tajā bija arī SC biedri. J. Urbanovičs saredz A. Šleserā enerģisku cilvēku, kurš var iekļūt Saeimā.
«Ideja, ka visiem ir jāstrādā kopā, ir laba, bet mūsu nacionālo vēlētāju būs grūti ar to uzrunāt. Kuldīgas novads ir ļoti latvisks, ko es Aināram arī pateicu,» sacīja Kuldīgas novada domes priekšsēde Inga Bērziņa, kura bija uzaicināta uz VL kongresu. Partija Kuldīgas novadam lēmumu nav pieņēmusi, taču sliecoties uz sadarbību ar Vienotību. Ja vietējās partijas nestartēs ar savu sarakstu, tad tās kā sabiedrotos redz valdības partijas Vienotību, Zaļo un Zemnieku savienību un Nacionālo apvienību Visu Latvijai!-TB/LNNK, teica Reģionu alianses līderis Andrejs Ence, kurš neplāno iet kopā ne ar A. Šleseru, ne E. Repši. Jēkabpils mērs Leonīds Salcēvičs bija aicināts gan uz A. Šlesera, gan E. Repšes partijas kongresu, kurā no viņa tika nodots sveiciens. Arī L. Salcēvičs neizslēdz iespēju sadarboties ar valdības partijām, taču viņam svarīgi, kam būs pieņemamāka reģionālā politika. LA kongresā Uldis Osis sacīja, ka partija nav noskaņota turpināt novadu apvienošanu, drīzāk varētu aktualizēt ideju par otrā līmeņa pašvaldībām.
VL kongresā piedalījās arī bijušais TB/LNNK līderis Jānis Straume, kurš partijā nestāsies, bet tai palīdzēs. Viņš apstiprināja, ka A. Šlesers redz modeli, kāds ir Rīgas domē, kur SC sadarbojas ar Gods kalpot Rīgai!. E. Repše, viņaprāt, kā labēji konservatīvās ideoloģijas pārstāvis, kas atbalsta nacionālo uzņēmēju, drīzāk varētu būt Vienotības sabiedrotais.