Pēc interneta veikala www.24.lv vadītāja Paula Kreicberga Dienai sacītā, ventilatori interneta veikalā izpirkti pagājušajā nedēļā. «Teorētiski piedāvājumos ir, bet praktiski preces nav. Izpirkti ir ne tikai piemums, bet arī citviet.»
To, ka ventilatori karstā laika dēļ kļuvuši par deficītu, Dienai apliecināja gan interneta veikalā www.Xnet.lv, gan K-Rauta un veikalu tīklā Maxima. Tā pārstāvis Ivars Andiņš Dienai sacīja, ka Maxima veikalu tīklā pagājušajā nedēļā, salīdzinot ar jūniju, ventilatoru pirkšanas apjomi pieauguši 7,6 reizes: «Un būtu kāpuši vēl, bet vienkārši daudzos veikalos tie tika izpirkti.» Ar kondicionieriem situācija ir nedaudz labāka - tie veikalu plauktos vēl ir atrodami, vienā nopērkami lētāki modeļi, citā - dārgāki.
Tirgotāji atzīst, ka ventilatorus un kondicionierus vienlīdz aktīvi pērk gan fiziskas, gan juridiskas personas. Atšķirība vien tāda, ka uzņēmēji nereti iegādājas vairākas ierīces. «Ja telpās ir 35 grādi, uzņēmumiem ir vien divi varianti - pirkt kondicionieri vai darbiniekus šajā karstajā laikā sūtīt mājās,» piebilst P. Kreicbergs.
No kondicionieriem vairāk iecienīti ir portatīvie jeb pārnēsājamie, mazāk - iebūvējamie. Kondicioniera cena ir sākot no aptuveni 160 latiem, ventilatora - no aptuveni deviņiem. Tirgotāji saka, ka augošā pieprasījuma dēļ tehnikas cena nav paaugstināta. Tiesa, kāds pircējs Dienai pauda, ka ventilatoru cena ir cēlusies.
«Neviens jau nerēķinājās ar tādu karstumu,» tā izveidojušos ventilatoru deficītu un veikalu plauktos krietni padilušo kondicionieru klāstu skaidroja P. Kreicbergs.
Pārsvarā tehnika tiek piegādāta no Ķīnas, no kurienes preci ar kuģi uz Latviju atgādā aptuveni mēneša laikā. Ventilatori, kas izpirkti šajās karstajās dienās, pamatā iegādāti pirms diviem gadiem. Aizpagājusī vasara bija samērā vēsa, tāpēc šo tehniku pirka maz, savukārt pērnvasar noietu samazināja krīzes ietekme. Arī tagad situācija ekonomikā nav spoža, taču cilvēki pie krīzes ir pieraduši, uzskata P. Kreicbergs.