Vienoti Latvijai
Lai mazinātu sociālo nevienlīdzību, mūsu partija rosina izmaiņas gan tiešajos, gan netiešajos nodokļos. Runājot par tiešajiem nodokļiem - neatbalstām 2015. gadā plānoto ieceri par vienu procentu palielināt sociālo iemaksu īpatsvaru (no 4% uz 5%) otrajā pensiju līmenī. Tas var negatīvi atsaukties uz tagadējiem pensionāriem un iespējām straujāk indeksēt pensijas. Tāpat iestājamies par sociālo iemaksu griestu atjaunošanu, pretējā gadījumā dažiem cilvēkiem pensijas būs astronomiskas. Kopā šie pasākumi valsts budžetā dotu 86 miljonus eiro, tas kompensētu, mūsuprāt, trūcīgākajiem iedzīvotājiem īpaši nepieciešamo PVN samazināšanu pārtikai no pašreizējā 21% uz 12%, kas valsts budžetam izmaksātu 94 miljonus eiro. Ja budžeta iespēju dēļ nebūtu iespējams samazināt PVN pārtikai, kā alternatīvu piedāvājam ar nodokli neapliekamā minimuma paaugstināšanu, kas gan atstātu negatīvu ietekmi uz pašvaldību budžetiem. Šāds lēmums rūpīgi jāpārrunā ar pašvaldībām. Jo nedrīkst būt situācija, ka ienākumu samazinājuma dēļ pašvaldībām pietrūkst naudas, lai līdzfinansētu Eiropas struktūrfondu projektus. Turklāt pašvaldību iespējas aizņemties Valsts kasē arī ir stipri ierobežotas. Jāatgādina, ka krīzes laikos pašvaldībām jau tika samazināts gan iedzīvotāju ienākumu nodokļa īpatsvars, gan tika pazemināta nodokļa likme.
Viena no lielākajām nevienlīdzībām valda veselības aprūpē, kur iedzīvotāji no savām kabatām sedz 37% no visiem izdevumiem. Eiropā vidēji tie ir 16%. Tas nozīmē, ka sabiedrības trūcīgākajai daļai ir ierobežotas iespējas piekļūt veselības aprūpes pakalpojumiem. Tādēļ ierosinām nākamgad nesamazināt iedzīvotāju ienākumu nodokli - kā plānots - par 1%, bet gan šo summu novirzīt veselības aprūpei, veidojot sociālo apdrošināšanu, kas papildus dotu 49,8 miljonus eiro. Uzskatām, ka ir jāpalielina kapitāla pieauguma nodoklis no līdzšinējiem 10%, kas ir aptuveni divas reizes mazāks nekā Lietuvā un Igaunijā, līdz 20%, taču tikai kopā ar nulles likmi reinvestētai peļņai. Tā tiktu veicinātas investīcijas, radīta tām labvēlīga vide.
Mēs arī kategoriski iestājamies pret pašreizējās mikronodokļa likmes - 9% - paaugstināšanu. Lai atvieglotu pensionāru stāvokli, ierosinām piemaksas par darba stāžu līdz 1995. gadam neiekļaut ar iedzīvotāju ienākumu nodokli apliekamajā bāzē. Tāpat uzskatām par nepareizu, ka pārtraukta piemaksu izmaksa jaunajiem pensionāriem kopš 2012. gada. Tās noteikti jāatjauno un jāmaksā no valsts budžeta, kas prasītu 50 miljonu eiro.