VM izvirzījusi iniciatīvu papildu līdzekļu piesaistei - bāzes veselības aprūpe tikai tiem, kuri maksā nodokļus vai arī ir attaisnoti atbrīvoti no šī pienākuma. Nevēlos izteikties, vai metode ir pareiza. Vienlaikus pati aktivitāte, kuras mērķis ir risināt problēmas sakni, ir apsveicama. Tāpēc daži komentāri par šo ideju.
Pirmkārt, kopējais pieejamais finansējums veselības nozarei. Ir neskaitāmas reizes daudzināts, ka veselības aprūpei novirzītie valsts budžeta līdzekļi, izsakot procentos no iekšzemes kopprodukta, ir nepieņemami zemi. Tiek veikti atkārtoti solījumi, tai skaitā nu jau demisionējušās valdības deklarācijā ierakstītais 0,5% punktu pieaugums ik gadu, tomēr rīcība neseko, un šis rādītājs aizvien samazinās. Turpinot veselības budžetēšanu šādā pašā veidā, ik gadu nosakot neparedzama apmēra valsts budžeta dotāciju, nav pamata domāt, ka kaut kas varētu būtiski mainīties. Tāpēc iniciatīva fiksēt noteiktu daudzumu no mūsu visu kopējiem ienākumiem ir apsveicama. Neesmu valsts budžeta eksperts un negribu izteikt viedokli tieši par šīs metodes detaļām, bet tas noteikti ieviestu lielāku paredzamību, iedzīvotāju motivāciju un varbūt arī nedaudz palielinātu kopējos nodokļu ieņēmumus.
Otrkārt, iedzīvotāju atbildība par savu veselību un jautājums par to, kurš nosaka, kā izlietot resursus. Reizēm dzirdam diskusiju par to, kurš ir galvenais atbildīgais par sabiedrības un indivīda veselību - valsts, ārstniecības personas vai ikkatrs no mums. Nenoliedzami katram no šiem trijiem ir sava loma un atbildība. Ja raugāmies uz naudu - katram no mums ir pienākums piedalīties veselības aprūpes sistēmas finansēšanā. Valsts pārvaldei ir pienākums šo kopīgi «samesto» naudu ieguldīt tā, lai tā nestu iespējami lielāku atdevi mūsu visu veselības, garāka mūža un dzīves kvalitātes veidā. Nodokļa daļas iezīmēšana, manuprāt, būtu labs simbols tam, ka ikviens ir izpildījis savu finansiālo pienākumu attiecībā uz veselību.
Treškārt, iespējas racionāli izlietot lielo «neorganizēto» naudas masu, kas tiek izlietota veselībai. Latvijas veselības aprūpes finansēšanas iezīme ir fakts, ka papildus daudzus miljonus latu lielajam publiskajam jeb budžeta finansējumam daudzi miljoni ik gadu tiek samaksāti no privātiem līdzekļiem. Tas ietver pacientu iemaksas par medicīnas procedūrām, izmeklējumiem, nekompensētām recepšu zālēm un bezrecepšu zālēm, privātiem maksājumiem ārstiem, privātās veselības apdrošināšanas prēmijām utt. Liela daļa šīs naudas tiek izlietota neracionāli un nesistemātiski, tāpēc, ja būtu iespējams ar to papildināt esošo valsts organizēto veselības aprūpes sistēmu, varētu sasniegt labāku rezultātu.
Šis nav īstermiņa uzdevums, un nezinu, vai šāds apsvērums ir VM plānā, virzot nodokļu koncepciju, bet tā atvērtu ceļu arī šādai iespējai. Tomēr šis, iespējams, būtu ticamāks ceļš, lai būtiski palielinātu investīcijas veselības aprūpē.
*Veselības nozares eksperts