«Šāds Mūrnieces kundzes paziņojums man ir nepatīkams pārsteigums. I. Mūrniece un tās pārstāvētā partija jau vienreiz izgāza vienota sabiedriskā medija koncepcijas pieņemšanu,» atbildīgās komisijas vadītājas paziņojumu Dienai komentēja NEPLP priekšsēdētājs Ainārs Dimants.
Jāatgādina, ka NEPLP izstrādātā un valdības noraidītā apvienotā sabiedriskā medija koncepcija vien valsts budžetam jau izmaksājusi 80 000 latu. Arī Latvijas Televīzijas valdes priekšsēdētājs Ivars Belte un Latvijas Radio ģenerāldirektors Jānis Siksnis joprojām pauž atbalstu mediju apvienošanai, gan norāda, ka tās priekšnoteikums ir stabila finansēšanas mehānisma izveide.
Šā gada jūnija vidū Saeimas koalīcijas padome pēc tam, kad valdības sēdē NA ministri nobalsoja pret apvienotā sabiedriskā medija koncepciju, vienojās izveidot apakškomisiju šī jautājuma skatīšanai. Tas joprojām nav izdarīts, un I. Mūrniece uzsver, ka tam arī neredzot jēgu. «Mums trūkst naudas, lai varētu apvienot Latvijas Televīziju un Latvijas Radio, izveidojot vienotu sabiedrisko mediju. Tam būtu nepieciešami 90 miljoni latu piecu gadu laikā, kuru vienkārši nav. Ar nepietiekamu finansējumu veikt sabiedrisko mediju apvienošanu ir bīstami,» klāstīja I. Mūrniece. Viņa neredz nepieciešamību tik milzīgu summu ieguldīt sabiedriskajā medijā.
Koriģētais NEPLP piedāvājums gan paredz, ka piecos gados papildus no valsts budžeta ir nepieciešami 17,7 miljoni latu, no kuriem 12 miljoni jau ir iekļauti Nacionālajā attīstības plānā. Tomēr atbildīgās Saeimas komisijas vadītāja NEPLP aprēķiniem neuzticas un apšauba, ka pietiks ar 17,7 miljoniem. «Nesaprotu, kā NEPLP varēja no gandrīz 90 miljoniem latu nonākt pie 17,7. Es apšaubu, vai tā būs pietiekama summa, tādēļ arī mēs komisijā šo jautājumu neizskatām.»
A. Dimants norāda, ka 90 miljoni latu bija optimālais scenārijs, kas paredzēja investīcijas arī medija un tehnoloģiju platformās un ēku rekonstrukcijā, turklāt daļu no summas varētu veidot ES struktūrfondu finansējums. «Ņemot vērā finansiālās iespējas, mēs izstrādājām reālistisko scenāriju, paredzot 17,7 miljonus latu pieciem gadiem,» summas samazinājumu skaidro NEPLP vadītājs. Viņaprāt, pie vainas ir politiskās gribas, nevis naudas trūkums.
Ministru prezidenta ārštata padomniece sabiedrības integrācijas jautājumos Sarmīte Ēlerte (Vienotība) sola pie diskusijām par sabiedrisko mediju apvienošanu atgriezties - ja arī atbildīgā Saeimas komisija šo jautājumu tālāk nevirzīs, koalīcijas padomē to varētu skatīti tik un tā, jo vienota sabiedriskā medija izveide ir paredzēta valdības deklarācijā, kuru parakstījusi arī NA.
Pēc NEPLP aprēķiniem, koncepcijas iedzīvināšanai nākamajam gadam no valsts budžeta papildus sabiedrisko mediju bāzes finansējumam būtu nepieciešami 2,3 miljoni latu. Finanšu ministrija (FM) gan uzsver - šo līdzekļu piešķiršana jau 2014. gada valsts budžetā nav iespējama. Ātrākais, kad pie tā varētu atgriezties, būtu nākamgad, ieceri vērtējot 2015. gada valsts budžeta kontekstā, Dienai norādīja FM pārstāvis Aleksis Jarockis.