Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +17 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 23. septembris
Vanda, Veneranda, Venija

Viktors Suvorovs. Ledlauzis

Romāna fragmenti

No pirmā dekrēta izrietēja, ka iestājies miers un ierakumos vairs nav jēgas tupēt. Otrais dekrēts pasludināja, ka tūlīt dalīs zemi un šo dalīšanu nebūtu vēlams nokavēt. Protams, ka dalīšanas gaitā bija iespējamas nesaprašanās, tāpēc katrs kareivis, atgriežoties mājās, paķēra līdzi savu dzimto trjohļiņeiku.

Krievijas tautām karš bija svešs un nesaprotams, un te no galvaspilsētas pienāk pavēle pārtraukt karu. Lielākā daļa armijas un flotes formējumu pārtrauca karadarbību. Katrā pulkā ievēlēja kareivju komiteju. Katra pulka pilnvarotie veica paši savas pārrunas ar pretinieku, neņemot vērā ne pulku komandierus, ne divīziju un korpusu komandierus, ne armiju un fronšu pavēlniekus.

Taču dekrēts Par mieru Ļeņinam bija vajadzīgs ne jau miera dēļ, bet tādēļ, lai noturētos pie varas. Pēc dekrēta miljoniem bruņotu kareivju metās mājup no frontes. Ar dekrētu par mieru Ļeņins pārvērta imperiālistisko karu par pilsoņu karu un iedzina valsti haosā, palēnām atkarojot un pakļaujot sev tās teritorijas, lai konsolidētu komunistu varu. No frontes atplūdušie karavīri nospēlēja ledlauža lomu, kas salauza Krieviju. Par Pilsoņu kara rezultātu kļuva jau Marksa izsapņotā «vispārējā novājināšanās», kas ļāva Ļeņinam noturēt un nostiprināt varu.

Vispirms katrs pulks, tad katrs bataljons patstāvīgi izstrādāja miera noteikumus, neliekoties zinis par blakus daļām un vienībām. Krievu armija izšķīda nevadāmu pulku un bataljonu simtos un tūkstošos, tā pārstāja būt vienots organisms. Fronte bija iznīcināta. Armija pārvērtās par bruņotu pūli. Vairs nebija, kas aizstāvētu Krieviju, turklāt no galvaspilsētas jau bija pienākusi pavēle vairs nekarot.

Ļeņins un viņa cīņubiedri izveidoja Krievijas armijas demobilizācijas komitejas. Tas nozīmēja izformēšanu. Par armijas demobilizāciju paziņoja 1917. gada 23. novembrī, kad tika pieņemts dekrēts Par armijas skaitliskā sastāva samazināšanu. Tur, starp citu, bija teikts, ka «Tautas komisāru strādnieku un zemnieku valdība nolēmusi: sākt pakāpenisku armijas skaitliskā sastāva samazināšanu; nekavējoties atlaist un beztermiņa rezervēs nosūtīt 1899. gada iesaukuma kareivjus - pilsoņus. Par citu iesaukumu atlaišanu rīkojumi sekos. Atlaistajiem ieroči jānodod pulka komitejām, un tās ir atbildīgas par to glabāšanu.» (Dekreti Sovetskoi vlasti. 1. sēj., 66. lpp.)

1917. gada 23. (10.) novembra dekrētu bija parakstījuši Tautas Komisāru Padomes priekšsēdētājs V. Uļjanovs (Ļeņins), kara lietu tautas komisārs V. A. Ovsejenko (Antonovs) un N. Kriļenko.

*

Pirmajam dekrētam par armijas samazināšanu sekoja pasākumu sērija, kas bija vērsta uz tās iznīcināšanu. 1917. gada 15. decembrī Petrogradā sākās Visarmijas kongress pilnīgai demobilizācijai. 1917. gada 16. decembrī tika parakstīti Viskrievijas centrālās izpildkomitejas un Tautas Komisāru Padomes dekrēti Par vēlēšanu principu un vadības organizēšanu armijā un Par visu militārpersonu tiesību izlīdzināšanu. Krievijas armijai šie dekrēti bija kas līdzīgs kontrolšāvieniem galvā.

Saskaņā ar dekrētu Par vēlēšanu principu un vadības organizēšanu armijā vara armijā pilnībā pārgāja kareivju komiteju rokās; tās nevienam nepakļāvās un nevienam neatskaitījās. Kopš šī brīža visus svarīgos jautājumus tika noteikts izlemt balsojot.

(Turpinājums 21. novembra numurā)

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Viktora Suvorova slavenākais darbs «Ledlauzis» arī pēc 20 gadiem ir faktu analīzē nepielūdzamākais Otrā pasaules kara pētījums. Grāmatas jaunajā izdevumā autors ir būtiski papildinājis vēsturisko kopainu, klāt nākušas 20 jaunas nodaļas, un šis veikums tikai apstiprina jau sen viņa doto atbildi uz jautājumu, KURŠ sāka Otro pasaules karu. (Saīsināts pirmo nodaļu fragmentu publicējums. Jaunā grāmata gaidāma novembrī.)

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Veicina Alcheimera slimību

Dzīvošana spožām gaismām izdaiļotās metropolēs ir vilinoša, bet varētu izrādīties visai bīstama izvēle. Tāds secinājums izriet no amerikāņu zinātnieku pētījuma.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?