«Mēs dzīvojam laikā, kad visu laiku ir jādomā par sevis reprezentāciju - kā pasniedzam sevi darba intervijā, sociālajos tīklos, vienkāršā sarunā ar svešinieku,» saka Sniedze Kāle, kuras vadītajā Mūkusalas mākslas salonā apskatāma jauna izstāde Es un es. Tajā apkopoti dažādu laikmetu Latvijas mākslinieku pašportreti, kuri atklāj dažādas pieejas sevis reprezentācijai. Izstāde skatītājiem atvērta pagājušajā nedēļā un aplūkojama līdz 26. septembrim.
Gandrīz katra mākslinieka daiļradē iespējams atrast brīdi, kad par galveno darba personāžu viņš ir izvēlējies sevi. Tas nav tikai demokrātisks modelis, kurš ir pieejams 24 stundas diennaktī bez maksas, bet arī ļoti iecietīgs pasūtītājs, kas spēj panest visneiedomājamākos eksperimentus, saka S. Kāle. «Es pats» arī ir brīnišķīgs veids, kā censties sevi izzināt, kā arī spēlēties ar dažādām lomām, apejot ierobežotību telpā, laikā un līdzekļos. «Vizuālā spēle ar paštēlu, kas mainās atkarībā no konteksta un vietas, ir ļoti interesanta rotaļa. Tā ir iespēja paplašināt savu «es», kā arī mazināt reāli esošo sociālo lomu spriedzi,» saka S. Kāle, kura ir arī izstādes kuratore.
Izstādē Es un es līdzās tādiem māksliniekiem kā Auseklis Baušķenieks, Andris Grīnbergs, Jānis Pauļuks, Miervaldis Polis, Roberts Stārosts, Hilda Vīka, kuru daiļradē pašģīmetnei ir īpaša nozīme, būs pārstāvēti arī citu spilgtu pašportretu autori, tostarp Imants Lancmanis, Kārlis Padegs, Līga Purmale, Maija Tabaka u. c. S. Kāle skaidro, ka latviešu mākslinieku vidū pašportrets ir iecienīts žanrs, tiesa gan, iemesls ir ļoti vienkāršs - mākslinieks pats sev ir ļoti ērts darba materiāls.
Lai būtu vieglāk izsekot pašportretu daudzveidībai, darbi izstādē grupēti vairākās sadaļās - Es kā izzināšanas objekts, Es kā mākslinieks, Es kā radošā manifesta reprezentācija, Es kā formas eksperiments, Es kā tuvinieks u. c. Ekspozīcija apvieno vairākus mākslas medijus - glezniecību, grafiku, tēlniecību, video - un darbus, kas tapuši laikā no XX gadsimta sākuma līdz pat mūsdienām.
Papildus izstādei 15. septembrī plkst. 18.30 Mūkusalas mākslas salonā notiks izglītojošs pasākums, kurā psiholoģe Dace Bērziņa vadīs lekciju Personības identitātes aspekti pašizpausmē, pievēršot uzmanību cilvēka mūža dažādajām lomām un veiksmīgai to sabalansēšanai.
Ieeja izstādē un lekcija ir bez maksas. Tomēr izstādē iekļauts arī tāds saturs, kuru nav ieteicams aplūkot apmeklētājiem, kas jaunāki par 16 gadiem.