Zemi nekādā gadījumā nedrīkst apstrādāt ar traktoru. Tas ar savu smagumu spiež uz zemes plaušām un neļauj tai elpot. Tāpat jāatceras, ka kosmosā klīst enerģija, kura jānovada līdz zemei, bet uz lauka esošie akmeņi darbojas kā enerģijas kanāli, tādējādi palīdzot tai koncentrēties vīnogulājos. Pusmistiski un diezgan grūti apstrīdami vai noliedzami apgalvojumi. Un tomēr visa biodinamiskās vīnkopības kustība balstās uz šādām teorijām.
Latvijā ir nopērkami atsevišķu biodinamisko vīnu ražotāju produkcija. Piemēram, Marcel Deiss no Elzasas. Šī ražotāja filozofijas pamatā ir zeme. Nav būtiski, kādas vīnogas tur aug, jo jebkura vīna garšā būs jaušamas tikai konkrētajai vietai raksturīgās garšas. Pat viņa vislabākajos vīna dārzos dažādu šķirņu vīnogas aug kopā un novāktas tiek kopā. Domaine Marcel Deiss Pinot d'Alsace 2011 sastāv no Elzasas reģionā audzētām dažādām Pinot dzimtas vīnogām. Vīns ar ļoti plašu aromātu un garšas gammu. Persiki, ananasi, skābas jāņogas un ērkšķogas. Pat nedaudz ķiršu lapas. Reizē tipisks un netipisks. Manā vērtējumā tas vienkārši ir ārpus klasiskiem rāmjiem, tomēr nevienu mirkli nerodas šaubas par tā kvalitāti. Visa pamatā ir fiziski smags un laikietilpīgs roku darbs un ticība tam, kas tiek darīts. Manuprāt, te arī ir izskaidrojums, kāpēc šie vīni sanāk tik savdabīgi un tik precīzi garšā atspoguļo konkrētās vietas augsnes un mikroklimata īpatnības. Un tam nav nekā kopīga ar mistiku.
Cits zaļās domāšanas virziens balstās uz atmosfērā izlaistā oglekļa dioksīda (CO2) daudzuma samazināšanu. Tieši šī gāze ir vainojama globālajā sasilšanā. Lai uzsvērtu šo aspektu, vairākas vīna darītavas ir ieguvušas sertifikātu, kas apliecina, ka savās darbībās tās piesaista tikpat daudz CO2, cik izlaiž gaisā. Jaunzēlandes Yealands Estate ir viena no pirmajiem šāda veida vīna ražotājiem pasaulē. Tās īpašnieks Pīters Jīlands ir apsēsts ar ideju izveidot pasaulē visilgtspējīgāko un apkārtējai videi draudzīgāko vīna darītavu. Ražošanai nepieciešamo enerģiju šeit ražo vēja ģeneratori un saules paneļi. Vīnogulāju zarus pēc nogriešanas savāc. Daļu sadedzina koģenerācijas režīmā, saražojot siltumu un elektrību, daļu sasmalcina un izkaisa vīnogulājos kā mēslojumu.
Starp vīnogulājiem klejo speciālas mazizmēra šķirnes aitas, kas apēd nezāles un mēslo vīna dārzus. Uzņēmums sācis izmantot vieglākas stikla pudeles, kā rezultātā samazinājies kaitīgo izmešu daudzums, transportējot jau gatavu produkciju. Arī pārkārtojot loģistikas sistēmu un izmantojot tuvējās ostas, uz transportēšanas attāluma samazināšanas rēķina ir izdevies samazināt CO2 daudzumu. Arī ar pašu vīnu viss kārtībā. Labi veidots un kvalitatīvs - patiks Jaunzēlandes stila cienītājiem.