Ko nozīmē augstskolai iegūt Eko statusu?
Esam šobrīd vienīgā augstskola Baltijā, kurai ir piešķirts šāds statuss. Tika ieguldīts liels darbs, lai visu nepieciešamo varētu izpildīt, tāpēc ir patīkami, ka tas ir novērtēts pozitīvi. Tas mums pašiem ir arvien lielāks stimuls, mērķis, uz kuru doties, - saglabāt zaļo karogu, kas šogad tika izcīnīts. Katru gadu karogs ir jāizcīna no jauna.
Kā notiek statusa saglabāšanas process?
Process notiek vienu gadu, kad šī gada laikā ir jāizvēlas konkrēta tēma, ar kuru gada laikā ir nopietnāk jāstrādā (mūsu šīgada tēma ir ūdens), tam visam paralēli ir jāveic septiņi darbi: vides novērtējums (analīze par visiem augstskolas procesiem - atkritumi, transports, ūdens, enerģija, veselīgs dzīvesveids u. c.), tālāk seko rīcības plāna izstrāde un vides statūtu izveide. Šie trīs ir visbūtiskākie un ir jāveic katru gadu, arī pārējie elementi ir jāīsteno, jārada uzlabojumi esošajā situācijā, piemēram, jāveido lielāka sadarbība ar vietējo sabiedrību, uzņēmumiem. Pēc gada seko atskaite, kurā jāapraksta aktivitātes un elementu veiksmīga izpilde.
Kā tev radās šāda ideja?
Doma radās pēc dalības Zaļā punkta īstenotajā sacensībā Zaļā punkta kauss, kurā Vidzemes Augstskola vienu gadu ieguva Zaļākās augstskolas 2010 statusu un otrajā gadā šajā konkursā izcīnīja trešo vietu. Bija nepieciešami jauni mērķi, uz kuriem tiekties. Viss sākās ar atkritumu šķirošanas ieviešanu kopmītnēs, tam sekoja dažādi izglītojoši pasākumi. Es augstskolas eko aktivitātēs esmu jau no pirmā kursa, šobrīd studēju ceturtajā kursā. Jaunajiem studentiem jau ir izveidojies labs pamats, uz kā turēties. Arī lekciju saturā studentiem pasniedzēji atgādina par zaļo dzīvesveidu, piemin lekcijās, semināros. Tieši šīs zaļās aktivitātes un augstskolas zaļā ikdiena ir izveidojušās par vienu no augstskolas simboliem. Videi draudzīga domāšana un rīcība.
Kāds ir studentu ieguvums, mācību iestādes ieguvums, vides ieguvums?
Pašā rīcības un principu pamatā ir atkritumu šķirošana; veselīga pārtika (vietējā pārtika); kosmētika no augiem, produktiem bez ķīmijām; veselīgs un aktīvs dzīvesveids; arī enerģijas taupīšana; resursu taupīšana (papīra drukāšana no abām pusēm, lietu otrreizēja izmantošana), kas ir ne tikai mana ikdiena, bet tā ir augstskolas ikdiena.
Kā tev patīk pavadīt brīvo laiku? Kādas ir iecienītākās aktivitātes?
Vislabāk savu brīvo laiku pavadu ārpus telpām, pie dabas. Studēju tūrisma jomā, tāpēc kopā ar draugiem bieži dodamies pārgājienos, rīkojam kopīgus riteņbraucienus, apskatot vietējo apkārtni. Papildus patīk iesaistīties brīvprātīgajā darbā, palīdzot organizēt aktivitātes lielākoties Valmierā. Ceļošana pa Latviju palīdz to vēlreiz no jauna iepazīt, turklāt ne tikai lielās pilsētas un nozīmīgākos apskates objektus, bet tieši nelielos ciematiņus, kur vietējie aizvien stingri glabā savas tradīcijas, paražas, to atšķirīgo, kas reizēm pazūd pilsētās.