Absolūtajam vairākumam (83%) Latvijas iedzīvotāju ir svarīgi, lai uzņēmumi darbotos atbilstoši ētikas principiem, to atklāj pētījumu kompānijas TNS 2013. gadā veiktā aptauja par korporatīvo sociālo atbildību. Turklāt 39% iedzīvotāju atzīst, ka pārtraukuši iegādāties to uzņēmumu ražojumus, kuru rīcību neatbalsta. Jāsecina, ja uzņēmumi rīkojas pretēji sabiedrības interesēm, tie riskē ne tikai ar reputāciju, bet arī ar peļņas samazināšanos.
Analizējot paša pirmā Ilgtspējas indeksa rezultātus, kļuva skaidrs, ka pavisam drīz ekspertiem būs jāsāk darbs pie līdzīga novērtējuma instrumenta mazajiem uzņēmumiem. Četrus gadus Ilgtspējas indeksā varēja piedalīties jebkurš Latvijā reģistrēts uzņēmums, tāpēc bieži vien šo instrumentu izmantoja arī mazie un pat mikrouzņēmumi, kuriem prasības lielākoties izrādījās daudz par augstu.
Apzinoties, ka arī mazajiem ražošanas, tirdzniecības un citu nozaru uzņēmumiem ir svarīgi iegūt objektīvu pārskatu par savu darbību un nepieciešamajiem uzlabojumiem, jau šogad izveidojām Atbildīga biznesa novērtējuma rīku, kas pieejams tiešsaistē www.ilgtspeja.lv. Tas iecerēts kā atbalsta instruments gan izpratnes paaugstināšanai par stratēģisku biznesa praksi, gan informācijas iegūšanai par nepieciešamajiem uzlabojumiem uzņēmumu sniegumā.
Ikvienas organizācijas un uzņēmuma ilgtspēja balstās atbildībā pret sociālajiem, vides un ekonomiskajiem aspektiem. Līdzīgi kā Ilgtspējas indeksā, arī Atbildīga biznesa novērtējumā visi šie aspekti ietverti kritērijos, kas sadalīti piecās sekcijās: stratēģija, darba vide, tirgus attiecības, vide un sabiedrība jeb vietējā kopiena. Šo pašvērtējuma instrumentu bez maksas divas reizes gadā var izmantot ikviens Latvijā reģistrēts uzņēmums, tomēr prioritāri tas paredzēts uzņēmumiem, kuru darbinieku skaits nepārsniedz piecdesmit. Līdzīgi kā Ilgtspējas indekss, arī Atbildīga biznesa novērtējums primāri ir sacensība pašam ar sevi, nevis konkurentiem.
Atbildīga biznesa novērtējums iecerēts arī kā instruments potenciālo piegādātāju vai sadarbības partneru novērtēšanai, jo Ilgtspējas indeksa dati rāda, ka Latvijā trešdaļa uzņēmumu joprojām neveic nekādus pasākumus attiecībā uz piegādātāju un apakšuzņēmēju attīstību. Šī iemesla dēļ to uzņēmumu saraksts, kuri būs veikuši Atbildīga biznesa novērtējumu, būs apskatāms interneta vietnē.
Atbildīga biznesa novērtējuma mērķis ir izglītot, raisīt pārdomas, gūt priekšstatu par savu un Latvijas mazo uzņēmumu sniegumu kopumā. Visi uzņēmumi, kuri izlems to izmantot, tādējādi demonstrēs drosmi, atklātību un apņemšanos pilnveidot savu sniegumu. Tomēr iespējams, ka daļai uzņēmumu tā būs kā sagatavošanās platforma pirms dalības Ilgtspējas indeksā, lai pievienotos sava veida uzņēmumu klubiņam, kas regulāri veic savu pašvērtējumu, aktīvi izmanto piedāvātās izglītības iespējas un īsteno pasākumus, lai pilnveidotu savu risku un procesu vadību.
*Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja