Ja tās zaudē, šim faktam nav nekādas nozīmes. Tāpat, ja tās vinnē.» Nenoliedzami no mūžības kontekstiem raugoties, Ībertam ir taisnība. Ko gan nozīmē tā vai cita laicīga balva? Un tomēr Golden Globe vai Zelta globusi, par spīti ironiskajām piezīmēm, ko izsauca arī šā gada nominācijas, ir liels notikums Holivudas kinoindustrijā (ar plašu rezonansi arī visā pasaulē). Un, ja ir balvas, ar vēsturisku tradīciju (tās piešķir kopš 1944. gada), tad pasākuma troksnis un tā atskaņas droši noslāpē arī saprāta balsi un loģisku jautājumu, cik reprezentatīvas var būt balvas, ko sadala «tikai» 93 cilvēki - tāds patlaban Holivudā akreditētās preses asociācijas biedru skaits. Nenoliedzami saprātīga ir arī piebilde, ka šīs cunftes pārstāvji ir «atkarīgi» no tiem, kurus viņi reizi gadā apbalvo, - galu galā viņu maize ir intervijas ar Holivudas varenajiem.
Un tomēr, pat ņemot vērā šīs balvas piešķīrēju «īpatnības», viss notiek - svētdienas nakts izvētīja savus uzvarētājus gan kino (14 nominācijas), gan TV kategorijās (11 kategorijas).
Turklāt atšķirībā no Oskariem Golden Globe godina gan labāko drāmu, gan muzikālo filmu/komēdiju izcilniekus.
Cieņā - kinovēsture
Respektējamu balvu ražu savāca Francijā tapusī virtuozā «mēmā kino» stilizācija, filma Mākslinieks (The Artist), kas tika atzīta par labāko muzikālo filmu/komēdijas kategorijā. Kritiķus aizgrābj un sajūsmina šis negaidītais franču kinematogrāfistu veltījums Holivudas vēsturei un laikam, kad kino ienāca skaņa (filmas darbība norisinās 1927. gadā). Kaut, ko te daudz stāstīt, filmu var noskatīties kino Splendid Palace, un, ja to vēl neesat paguvuši, tad tagad ir vismaz trīskārša motivācija - Mākslinieks saņēma Zelta globusu kā labākā muzikālā filma/komēdija, tās galvenās lomas tēlotājs franču aktieris Žans Dižardēns tika apbalvots kā labākais šajā pašā kategorijā, balva tika arī filmas komponistam. Kā jau daudzi prognozēja, muzikālās/komēdijas kategorijā triumfēja Mišela Viljamsa ar izcilo Merilinas Monro tēlojumu filmā, ko Latvijā demonstrēs ar nosaukumu 7 dienas un naktis ar Merilinu. Būtībā gan Mākslinieks, gan Septiņas dienas un naktis ar Merilinu ir filmas par kinovēsturi. (Filma portretē Monro laikā, kad viņa filmējās Anglijā kopā ar Lourensu Olivjē, - XX gs. 50. gados). Savā ziņā filma par kinovēsturi ir arī leģendārā Mārtina Skorsēzes Hugo - meistara veltījums mēmā kino brīnumdarim Žoržam Meljesam. Kaut Hugo tiek uzskatīts par pārāk komplicētu bērnu auditorijai (vai tāpēc, ka stāsta par laiku, kas bijis pirms viņu dzimšanas?), kritiķu atsauksmes ir dedzīgas, un arī bērni sapratīs, ja nav galīgi notruluši savos datoros.
Ar labākā dramatiskā aktiera balvu var apsveikt Džordžu Klūniju par lomu filmā Pēcnācēji, pati filma tika atzīta par labāko drāmu (rež. Aleksandrs Peins). (Pēcnācējus Rīgā rādīs martā). Tā stāsta par Havaju salās dzīvojošu juristu, kuram pārvērtēt vērtības liek sievas fatālā trauma. Klūnijs šajā lomā patiesi ir labs - atturīgs, precīzs, perfekts intravertā spēles stila paraugs. Tas ir kā griezīgs kontrasts Merilas Strīpas bravurīgi spēlētajai Mārgaretai Tečerei, izmantojot plašu grima palīglīdzekļu arsenālu. Strīpa, kā jau prognozējām, tika pie labākās aktrises balvas, par spīti tam, ka pati Dzelzs lēdija ir ļoti viduvēja un politiskos kontekstos pat bezpalīdzīga filma.
Slavenību burziņš
Laureātu vidū dominēja pazīstami vārdi - Vudijs Allens tika uzteikts pa labāko scenāriju (filma Pusnakts Parīzē), Stīvens Spīlbergs tika uzslavēts kā labākās animācijas filmas Tintiņa piedzīvojumi veidotājs, Madonna un & - kā labākās dziesmas autori (filma W.E.). Slavenību «burziņš» bija arī TV balvu saņēmēju vidū - Keita Vinsleta (par TV miniseriālu Mildreda Pīrsa), Džesika Lange par TV drāmu Amerikāņu šausmu stāsts u. c. Medusmaize arī britu TV seriāla Dauntaunas abatija cienītājiem - tas atzīts par gada labāko TV drāmu. (Varbūt kāda Latvijas TV kompānija tomēr to parādīs?)
Balvas piešķīrēju izvēle labākās ārzemju filmas kategorijā, apbalvojot irāņu filmu Šķiršanās (tika rādīta Arsenālā), nevis Džolijas Bosnijas kara drāmu Asins un piena zemē, apliecina, ka ar Zelta globusa piešķīrējiem nav tik traki - Džolijas slavenības šarms nenostrādāja, kaut viņas režisētā filma ir spēcīga.
Pēc Zelta globusa atliek gaidīt Oskara nominācijas (24. janvārī) un pašus Oskarus (26. februārī), kas pieliks punktu sezonas izvētīšanai.