Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +21 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 23. septembris
Vanda, Veneranda, Venija

Zinātņu akadēmijas ēkā atkal koncertēs

Grūti iedomāties, ka Zinātņu akadēmijas ēkā reiz bijuši un atkal būs neakadēmiski pasākumi.

Daudzi tiešām nezina, ka tur ir bijusi lielā skatuve, kas ir lielāka nekā Nacionālajā teātrī, un ka ir oriģināli projektēta un būvēta orķestra bedre. Mūsu paaudze nav pieredzējusi Zinātņu akadēmijas ēku kā kultūras norišu vietu, taču mūsu vecāki šo zāli pavisam noteikti vēl labi atceras. Piemēram, vasarā, kad uzsāku to remontēt, kādudien bija atnākusi mana māmiņa, viņa uzreiz parādīja, kurā rindā un kurā vietā sēdējusi Lapčenoka koncertā.

Arī sestdien zāles atklāšanā uzstāsies gan jaunie, gan savulaik šajās telpās koncertējušie mākslinieki, starp kuriem Margarita Vilcāne, Ojārs Grinbergs, Viktors Lapčenoks, Žoržs Siksna un citi.

Zāle ir, bet vai tā piemērota skaļiem muzikāliem pasākumiem?

Būtiski saprast, ka šis nav tas gadījums, kad zinātnei būtu atņemta telpa un pārveidota par kultūras vai izklaides vietu. Šī zāle vēsturiski ir būvēta kā koncertu un izrāžu norises vieta. Par to var uzzināt, piemēram, lasot akadēmiķa Jāņa Stradiņa atmiņas par šo ēku.

Pašā ēkā arī zinātnisko institūtu palicis pavisam maz, protams, te ir arī Zinātņu akadēmijas vadība, taču faktiski šobrīd tā ir tipiska biroju ēka ar ļoti daudziem, dažādiem īrniekiem.

Kā radās doma zāli atkal sākt aktīvi izmantot?

Pirmoreiz ar priekšlikumu par šīs koncertzāles atjaunošanu pie Zinātņu akadēmijas vadības vērsos pirms vairāk nekā pieciem gadiem. Toreiz atsaucību neguvu. Pagājušajā gadā kopā ar Andri Buli savā dzīvoklī izveidoju teātri 64 krēsli. Mani ar dzīvi mūžīgi neapmierinātie kaimiņi, protams, sacēla nacionāla mēroga skandālu, iesaistot presi, kas toreiz rakstīja, ka Milleram draud četri gadi cietumā un tamlīdzīgi. Visa šī spiediena rezultātā teātris tika slēgts, bija jāpaiet gandrīz gadam, līdz pirms pāris nedēļām saņēmu apgabaltiesas spriedumu, ka, rīkojot izrādes dzīvoklī, likumu nebiju pārkāpis. Konflikts ar kaimiņiem tad arī motivēja vēlreiz pieķerties pie domas par zāles Zinātņu akadēmijā atjaunošanu.

Bija stipri bēdīgā stāvoklī?

Atjaunots ir viss iekštelpu interjers - sienu un griestu krāsojums, skatuve. Elektroinstalācija bija jānomaina, pilnīgi jaunas ir visas tehnoloģijas.

No pieminekļu sargu puses netika izvirzīti kādi īpaši nosacījumi?

Pirms remonta sākšanas pēc mūsu uzaicinājuma Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija veica telpu kultūrvēsturisko inventarizāciju. Visi darbi veikti, saskaņojot tos gan ar šo inspekciju, gan Rīgas būvvaldi.

Staļina laikos būvētā ēka neglabāja kādus noslēpumus?

Jā, atjaunojot zāli, atradām ļoti interesantu objektu - čekistu kabinetu, no kura viņi varēja novērot visu skatītāju zāli. Tas mūs rosināja, izmantojot arī blakus telpas, veidot muzeju, līdzīgu kā DDR Museum Berlīnes centrā, kurā eksponēta visa sociālisma laika dzīve. Šajā sakarībā, ja drīkst izmantot šo gadījumu, gribētu aicināt ikvienu, kuram saglabājušies padomju laikam raksturīgi priekšmeti - gan ideoloģiskie, gan sadzīves -, atnest un atstāt pie Zinātņu akadēmijas sarga ar norādi «muzejam». Mūsu doma ir nevis kaut kādā ziņā slavināt padomju laiku, bet gan mūsdienu paaudzei parādīt, kā dzīvoja cilvēki tolaik un cik mēs patiesībā varam būt laimīgi par to dzīvi, kas ir šobrīd.

Cik liels pieprasījums pēc zāles sagaidāms no pasākumu rīkotāju puses?

Domāju, ka liels, par ko liecina kaut vai tuvāko mēnešu kalendārs, kurā šobrīd, ja nemaldos, ir kādi 40-50 koncerti, teātra izrādes, konferences un dažādi citi pasākumi.

Būs specializācija?

Pasākumu spektrs ļoti plašs - sākot ar akadēmiskās mūzikas, džeza koncertiem, beidzot ar solomākslinieku programmām. Piemēram, Normunda Rutuļa solokoncerts, grupu Credo un Menuets jubilejas koncerti, mūzikli un teātru izrādes gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Pašam arī vēl atliek laika pasākumu rīkošanai?

Jā, jau nākamajā dienā pēc koncertzāles atklāšanas sāksies grupas Credo 40 gadu jubilejas tūre. Oktobrī - jauns mūzikls, kas, nebaidos to teikt, jau kļuvis par gada skandalozāko iestudējumu un kam esmu ne tikai producents, bet arī libreta līdzautors. Tas ir par Herbertu Cukuru. Savukārt Ulda Stabulnieka dzimšanas dienā 8. oktobrī būs fantastisks koncerts Stabulnieks. Čaks. Rīga ar Jāni Skani, Ojāru Grinbergu un citiem māksliniekiem. Un tie ir tikai tuvākie.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?