«Es jau neesmu trūcīga, es esmu maznodrošināta. Pensija man ir. Teikšu, ka iztikt varu,» šādi savus dzīves apstākļus raksturo 74 gadus vecā pensionāre Lidija Kaktiņa. Sarunā ar Dienu Lidija ir ar mieru atklāt, ka viņas pensija ir 230 eiro, pēc visu rēķinu nomaksas ar palikušajiem apmēram 120 eiro esot iespējams izdzīvot, bet «nevar teikt, ka pērku to, ko vēlos. Tā nav, nauda ļoti jātaupa».
Lidija apmeklē vienu no sešām Rīgā izveidotajām zupas virtuvēm - siltā ēdiena izdales vietām, kas paredzētas trūcīgajiem un maznodrošinātajiem pilsētas iedzīvotājiem. «Pirmo reizi uz zupas virtuvi atnācu apmēram pirms diviem gadiem. Tagad nāku gandrīz katru dienu, lielākoties gan savas kaimiņienes dēļ, jo šeit paņemu ēdienu mums abām. Ja man būtu jāņem ēdiens tikai sev, es nāktu retāk,» stāsta Lidija.
Jautāta, kā viņa kopumā vērtē pašvaldības sniegto sociālo palīdzību, L. Kaktiņa brīdi apdomājas un tad atbild, ka var iztikt: «Ja man pietrūkst naudas, piemēram, lai samaksātu komunālos maksājumus, apkures rēķinus vai kādu citu obligāto maksājumu, pašvaldība man ar naudiņu drusku palīdz.»
Arī Ivars Griboniks jau divus gadus ir pensionārs, turklāt saņēmis trūcīgās personas statusu. Viņš Dienai stāsta, ka ieradies zupas virtuvē tikai ceturto reizi. «Man vairs negribējās mājās gatavot. Trūcīgās personas statuss man dod iespēju saņemt zupas virtuvē siltu ēdienu bez maksas, tāpēc atnācu, lai paskatītos kā te viss notiek,» atklāj Ivars un piebilst: «Ja man dod ēst par brīvu, bet es atsakos, tad es esmu muļķis!»
Ēdiens uz zupas virtuvi ik rītu tiek atvests lielos metāla spaiņos un sadalīts vienreiz lietojamos plastmasas traukos. Gaļas ēdienā nav, taču zupas virtuves apmeklētāji par to nesūdzas. Reizēm ēdiens esot garšīgs, citreiz - ne pārāk.
«Te apēdu tikai zupu. Otro ēdienu es paņēmu līdzi. Citreiz ēdiens garšo ļoti slikti, tāpēc atdodu to suņiem, kaķiem vai putniem. Bet, ja ir garšīgs, tad gan visu apēdu,» apgalvo L. Kaktiņa.
I. Gribonikam zupas virtuvē pieejamais ēdiens šķiet gana labs, un, ja reizēm arī negaršo, varot pagatavot kaut ko arī pats mājās. «Jā, es varētu ēdienu iedot kādam citam, jo citiem klājas vēl sliktāk nekā man. Bet priecājos, ka, pateicoties zupas virtuvei, varu ietaupīt naudu un arī laiku,» atzīst Ivars. Protams, ir cilvēki, kam vispār nav citas iespējas paēst - tikai zupas virtuves piedāvājums, apgalvo tās apmeklētāji.
RD informācija liecina, ka iespēju saņemt siltu ēdienu pašvaldība sākusi piedāvāt jau 2010. gadā, kad Latviju smagi bija skārusi ekonomiskā krīze. Tagad tiek izdalīti gandrīz divi tūkstoši porciju dienā. Paralēli sešām trūcīgajiem paredzētajām zupas virtuvēm piecās vietās Rīgā bezmaksas ēdienu var saņemt ikviens iedzīvotājs. Pēc pieejamiem datiem, šajās piecās ēdināšanas vietās izsniegto porciju skaits kopš 2008. gada palielinājies no 700 līdz pat vairāk nekā 1000 porcijām dienā. Kopumā 2013. gada pirmajā pusē zupas virtuvēs esot izdalītas 705 447 porcijas siltā ēdiena.