Pēc spēlētāja karjeras beigām Beļavskis strādājis par treneri komandā Ūmeo Bjorkloven, kurā kā leģionārs aizvadīja 13 (!) sezonas, hokeja niansēs skolojis slavenā zviedru kluba MoDo juniorus, iepazinis trenera darba skarbo realitāti Permas Molot klubā Krievijā un paguvis arī pastrādāt par Kurta Lindstrēma palīgu Latvijas valstsvienībā. Ko patlaban dara Beļavskis? «Esmu nobāzējies 25 kilometru attālumā no Ūmeo, mazā pilsētiņā, kurā ir otrās līgas komanda Vannas. Tajā arī strādāju par treneri,» Sašas teiktais jāpapildina, ka Zviedrijā 2. līga pēc spēku samēra ir ceturtā spēcīgākā aiz elitsērijas Allsvenska un 1. līgas.
Kādu pieredzi ieguvi pagājušajā gadā, strādājot Permā, jo līdz sezonas beigām nebiji Molot komandā?
Mani pārsteidza spēlētāju kondīcija, kādā viņi vasarā ieradās uz pirmo treniņnometni. Par Krievijas augstākās līgas līmeni man jāsaka, tas gan bija pietiekami augsts.
Mēģināji strādāt pēc Zviedrijā izstrādātas treniņu metodikas?
Centos visu darīt citādi nekā Krievijā, bet kluba vadītājiem laikam bija citas domas. Man pietrūka laika, lai savas idejas realizētu praksē.
Jau pirmajos mēnešos prasīja rezultātu?
Jā, tā arī bija.
Arī taktiskajā zīmējumā lietoji zviedru shēmas?
Arī tā var teikt. Strādāju, lai rezultāts būtu sezonas atbildīgākajās spēlēs play-off izcīņā. Protams, nedrīkstēja aizmirst arī regulāro sezonu.
Spēlētāju izvēle bija tavā ziņā?
Nē, hokejistus atlasīja menedžeris. Uzskatu, ka tas bija viens no iemesliem, kāpēc iesākumā rezultāts nebija tik labs.
Otro reizi piekristu piedāvājumam no Krievijas?
Vispirms es gribētu, lai man būtu tiesības pirms sezonas izvēlēties spēlētājus. Es arī izvirzītu prasības, kādā kondīcijā jāierodas uz nometni, lai nebūtu šoks, kādu es saņēmu pagājušajā vasarā.
Kāda līmeņa komanda ir Vannas, kurā šosezon strādāsi?
Pusprofesionāla, jo spēlētāji arī mācās vai strādā un tikai vakarā trenējas.
Interesantāk ir strādāt ar junioriem vai pieaugušo komandā?
Visās komandās darbs ir interesants. Pieaugušo komandā kā trenerim ir iespēja atstāt savas pēdas, savu rokrakstu.
Izmanto arī kādreiz Dinamo iepazīto Vladimira Jurzinova treniņu metodiku vai tikai zviedru?
Hokejs attīstās, un treneriem ir jāiet līdzi jaunākajām tendencēm. Jurzinova metodes neizmantoju. Zviedru treniņu metodikas labākais apliecinājums ir tas, cik Zviedrijas jauno spēlētāju šovasar tika izvēlēti NHL draftā. Darbs ar jaunajiem spēlētājiem Zviedrijā ir ļoti augstā līmenī. Liela uzmanība tiek pievērsta pamata elementiem - slidošanai un ripas kontrolei, arī fiziskajai sagatavotībai.
Vai bija iespēja trenēt arī augstāka līmeņa komandu nekā Vannas?
Bija piedāvājumi, bet šosezon es gribēju palikt mājās.
Ja būtu patiešām labs piedāvājums, gan jau to apdomātu?
Jā, protams.
Notikumiem Latvijas hokejā seko līdzi. Cik saprotu, ar Kerču regulāri uzturi kontaktus.
Pa retam sazvanos arī ar Māri Baldonieku (Latvijas Hokeja federācijas ģenerālsekretārs. - aut.) un Andreju Maticinu. Par jaunumiem uzzinu internetā.
Katru pavasari esi sastopams pasaules hokeja čempionātā. Kādu iespaidu Slovākijā atstāja Latvijas izlase?
Labu, man patika tās spēles, kuras es redzēju, - pret Somiju un arī pat pret Dāniju. Ja Cipulis būtu iemetis tukšos vārtos, iznākums būtu pavisam citāds. Kopumā sniegums bija labs.
Kas būtu jādara, lai spēlētu vēl labāk?
Es pat nezinu (pēc ilgākas pauzes). Skaidrs, ka ne tikai Latvijas, bet arī citu valstu komandu spēlētājiem ir bijusi smaga sezona. Svarīgs ir sagatavošanās process, arī spēlētāju atlases iespējas.
Savulaik pats ļoti labi prati sagatavoties pasaules čempionāta triecienciklam. Pēc ierašanās Rīgā parasti trīs vai četras dienas atpūties un tikai tad atsāki treniņus. Vai esi izstrādājis konkrētu recepti, kura lieti noderētu?
Trenerim svarīgi ir pārliecināties, kādā gatavībā viņa rīcībā nonāk konkrētais spēlētājs. Visu sezonu ir bijušas ledus nodarbības, pareizi izplānotam treniņu procesam ir liela nozīme.
Pavasarī jācenšas uzturēt kondīciju vai jāiziet jauns sagatavošanās cikls?
2004. gadā, kad strādāju pie Kurta Lindstrēma, vairākiem spēlētājiem izstrādāju individuālo sagatavošanās plānu. Piemēram, Panteļejevam, Fanduļam un Reķim. Paralēli, protams, turpinājās darbs ar visu komandu. Domāju, ka rezultāts nebija slikts (Latvijas izlase atkārtoja labāko sasniegumu, ieņemot 7. vietu. - aut).
Ar Lindstrēmu vēl uzturi kontaktus?
Nesanāk, jo viņš ziemas mēnešus dzīvo Taizemē. Tikai vasarā atbrauc uz Zviedriju.
Kāds iespaids palicis par KHL. Zviedru klubiem ir interese par šo līgu?
Viņiem savs čempionāts ir pietiekami labā līmenī. Ir savi atbalstītāji, ar kuriem turpinās saistības. KHL mani pārsteidz taktiskā vienveidība, pēc vienas shēmas spēlē gandrīz visas komandas. Pretinieks tiek sagaidīts uz zonas zilās līnijas, dodot otrai komandai lielu rīcības brīvību. Aizsargi gaužām maz piedalās uzbrukuma organizēšanā.
Varbūt Rīgas Dinamo soma Peka Rautakallio vadībā izcelsies ar taktisko jaunradi?
Es domāju, ka tik tiešām Dinamo spēles stils mainīsies. Zviedrijā sezonas laikā es sekoju līdzi Dinamo spēlēm KHL.
Darba piedāvājums Latvijā būtu saistošs, piemēram, junioru līmenī?
Kāpēc gan ne? Viss ir atkarīgs no nosacījumiem.
Izskatās, ka liekos kilogramus neesi ieguvis. Hokeju arī vēl uzspēlē?
Hokeju gan nespēlēju. Ceļgala traumas dēļ man vajadzēja beigt karjeru, citādi jau vēl vismaz pāris gadu būtu spēlējis. Pašam bija sajūta, ka vēl varu spēlēt. Tagad ikdienā kondīcijas uzturēšanai pastrādāju trenažieru zālē. Arī pareizai ēšanai ir liela nozīme.