Laika ziņas
Šodien
Sniegs
Rīgā -2 °C
Sniegs
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

30 gadu pēc avārijas Černobiļas AES būs sarkofāgs

Trīsdesmit gadu pēc pasaules vēsturē postošākās kodolkatastrofas Černobiļas atomelektrostacijā (AES) virs avāriju izraisījušā ceturtā kodolreaktora, kas uzsprāga, joprojām slejas pēc katastrofas steigā uzbūvētais «pagaidu» pārsegs, kam vajadzēja kavēt radioaktīvā piesārņojuma nokļūšanu apkārtējā vidē. Tas jau sen ir savu laiku nokalpojis, tāpēc pārsegu nepieciešams nomainīt. Ir cerība, ka drīz virs nopostītā kodolreaktora tiks novietots jauns sarkofāgs. Tas gan nenozīmē, ka pārredzamā nākotnē piesārņotajā apkaimē varēs atgriezties cilvēki.

Mirušo skaits lielāks

1986. gada 26. aprīlī neveiksmīga drošības pārbaude Černobiļas AES Ukrainas ziemeļos beidzās ar pārkarsuša kodolreaktora sprādzienu un ugunsgrēku, kā rezultātā gaisā tika izmests milzīgs radiācijas mākonis, kas ar vēju izplatījās ne tikai virs Ukrainas, Baltkrievijas un Krievijas teritorijas, bet sasniedza arī tūkstošiem kilometru tālo Norvēģiju. Tas bija pasaulē lielākais kodolnegadījums, kas radīja desmit reižu lielāku radioaktīvo piesārņojumu par 2011. gadā notikušo Fukušimas AES avāriju Japānā.

No tuvējās apkaimes nekavējoties tika evakuēti aptuveni 100 tūkstoši cilvēku, no kuriem gandrīz 50 tūkstoši dzīvoja Pripjatas pilsētā, kas bija dibināta tikai 1970. gadā un tika radīta Černobiļas AES darbinieku un viņu ģimeņu izmitināšanai. Pripjata pārvērtusies par «spoku pilsētu», kurā vienīgie cilvēki ir tūristu grupas, kas ierodas, lai aplūkotu «iekonservēto» laiku.

Tiek lēsts, ka katastrofas seku likvidēšanas darbos tika iesaistīti aptuveni 600 tūkstoši cilvēku, kuri Černobiļā tika nogādāti no visas Padomju Savienības. No Latvijas seku likvidēšanas darbos piedalījās vairāk nekā 6000 cilvēku. Piecos mēnešos virs avarējušā kodolreaktora izbūvēja dzelzsbetona pārsegu. Ap Černobiļu 30 kilometru rādiusā tika izveidota slēgtā zona.

Oficiāli katastrofā bojāgājušo skaits ir 31, bet patiesais upuru skaits ir daudzkārt lielāks. Tiek uzskatīts, ka 30 gados tūkstošiem cilvēku miruši ar radiācijas izraisītām ļaundabīgām slimībām. Ukrainas Veselības ministrija lēš, ka tikai 5% no vēl dzīvajiem Černobiļas AES katastrofas seku likvidatoriem uzskatāmi par pilnīgi veseliem, vēsta CBS News. Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra 2005. gadā ziņoja, ka no 600 tūkstošiem seku likvidatoru miruši 4000.

Pēc 20 tūkstošiem gadu

Lai aizstātu 1986. gadā uzcelto «pagaidu» pārsegu virs bojātā kodolreaktora, 2010. gadā sākās darbs pie gigantiska sarkofāga, kam vismaz simts gadu vajadzēs aizsargāt apkārtējo vidi no kodolpiesārņojuma izmešiem.

Sarkofāgs, kas atgādina milzīgu dirižabļu angāru, būs 108 metrus augsts, 250 metru plats un 150 metru garš, zem tā varētu novietot ASV Brīvības statuju un Londonas Vemblija stadionu. 36 tūkstošu tonnu smago tērauda celtni paredzēts pabeigt tuvākajos mēnešos, bet gada beigās vajadzētu sākties tās novietošanai virs kodolreaktora.

Pirms tam sarkofāgā tiks uzstādītas attālināti vadāmas tehnoloģijas, ar kurām varēs droši nojaukt pašreizējo kodolreaktora aizsargapvalku un izvākt no tā bīstamos kodolatkritumus. Pagaidām vēl nav izbūvēta kodolatkritumu glabātuve, kurā izvietotu arī izlietoto kodoldegvielu no trim pārējiem Černobiļas AES kodolreaktoriem. Šim mērķim nepieciešami vēl 100 miljoni eiro, kurus cer iegūt no starptautiskajiem donoriem.

Līdz šim jaunā sarkofāga un kodolatkritumu glabātuves celtniecībai iztērēti 2,15 miljardi eiro, raksta The Wall Street Journal. Apjomīgo projektu finansēja Eiropas Rekonstrukciju un attīstības banka un vairāk nekā 40 pasaules valstis.

Diemžēl sarkofāgs nebūs brīnumnūjiņa, kas palīdzēs atdzīvināt Černobiļas AES apkaimi. «Černobiļas katastrofa izraisīja neatgriežamus vides postījumus, ko varēs just vēl tūkstošiem gadu,» teikts vides organizācijas Greenpeace šogad publicētajā ziņojumā par Černobiļu. «Nekad cilvēces vēsturē vienā kodolnegadījumā apkārtējā vidē nav izmests tik liels daudzums ilgi pastāvošu radioaktīvo izotopu.»

Pēc kodolnegadījuma radioaktīvie nokrišņi padarīja neizmantojamus 4400 kvadrātkilometrus lauksaimniecības zemes un 6800 kvadrātkilometrus meža Ukrainā un Baltkrievijā. «Tāpēc, ka daži izotopi, kas tika izmesti kodolnegadījuma laikā, saglabā radioaktivitāti desmitiem tūkstošiem gadu, apkaimes attīrīšana jāveic ne tikai pašreizējiem iedzīvotājiem, bet arī viņu pēctečiem un viņu pēcteču pēctečiem,» raksta izdevums Time, kuram Černobiļas AES vadītājs sacījis, ka apkaime kļūs apdzīvojama pēc 20 tūkstošiem gadu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?