Neviens nav pasargāts no kataraktas - tā laika gaitā attīstās visiem, jo katarakta ir daļa no dabiska novecošanas procesa. Neārstējot to, cilvēka redze pasliktinās un ar laiku var tikt zaudēta pavisam. Slimības veidošanos var izraisīt daudzi apstākļi, tajā skaitā veselībai kaitīgi darba apstākļi, neveselīgs uzturs, traumas un dažādu gan vispārējo slimību, gan acs patoloģiju komplikācijas. Īpaši riskam pakļauti pacienti ar cukura diabētu.
Vienīgais efektīvais ārstēšanas veids ir operācija, kuras laikā ķirurgs aizstāj apduļķotu acs lēcu ar mākslīgu analogu, dzidru un caurspīdīgu. Standarta kataraktas operācijas gadījumā†tiek izmantota ultraskaņa. Tās laikā apduļķotā lēca tiek sadalīta un izvadīta no acs caur mikrogriezumu. Lai arī šī metode ir droša un ātra, šāda veida mehāniska iejaukšanās palielina acs iekšējo spiedienu, kas var negatīvi ietekmēt operācijas rezultātu, īpaši gados vecākiem ļaudīm. Šāds operācijas risks tiek pilnībā izslēgts, lietojot lāzeru. Agrāk lāzera starus izmantoja tikai redzes korekcijas operācijām gados jauniem cilvēkiem, tagad jaunāko tehnoloģiju iespējas lāzera starus ļauj izmantot arī kataraktas operācijām. Latvijā pirmais un pašlaik Baltijas valstīs vienīgais FemtoCataract tehnoloģiju piedāvā Dr. Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centrs - pateicoties femtosekunžu lāzeram, operācija notiek ar mikronu precizitāti. Lāzers pats veic visus operācijai nepieciešamos sagatavošanās etapus, tas ir maksimāli precīzs, tādēļ iespējams panākt vislabāko iespējamo redzes kvalitāti pēc operācijas. Femtosekunžu lāzera stars rūpīgi sadala apduļķotu lēcu sīkos fragmentos. Tiek būtiski samazināta nepieciešamība strādāt ar mehāniskiem instrumentiem acī, operācija kļūst maksimāli saudzīga, samazinās pēcoperācijas risks un komplikācijas.
«Šī metode jau vairākus gadus tiek vieksmīgi pielietota Eiropā un ASV, kur ķirurgiem izdevies sasniegt patiešam iespaidīgus rezultātus,» stāsta Dr. Solomatina acu centra vadošais speciālists, LU asoc. prof. Igors Solomatins. Ja, operējot pēc vecās metodes, izmaksas vienai acij vidēji bija 690 eiro, operējot ar jauno metodi, gan jārēķinās ar 1000-1200 eiro atkarībā no tā, kāda veida mākslīgo lēcu izvēlēsies pacients. Tāda pati operācija, piemēram, Itālijā vai Spānijā izmaksā ap 5000 eiro vienai acij. «Lai arī dārgāka, šī metode ir visdrošākā,» uzsver I. Solomatins. Turklāt salīdzinājumā ar iepriekš plaši pieejamo kataraktas operācijas metodi ar ultraskaņas palīdzību FemtoCataract sniedz iespēju droši operēt kataraktu arī tad, ja pacientam ir citas nopietnas saslimšanas - glaukoma, cukura diabēts, radzenes distrofijas, dažādas traumas un acu slimības.