Kaut kāds marasms
Parlamenta 110 deputātu, kuri turpmākos četrus gadus kalpos baltkrievu tautas interesēs, izraudzīšanās sākās jau otrdien, kad vēlēšanu iecirkņi vēra durvis iepriekšējai balsošanai. Baltkrievijas opozīcija apgalvo, ka iepriekšējā balsošana ir nepieciešama, lai varasiestādes varētu radīt iespaidu par augstu līdzdalību un falsificēt nodotos biļetenus.
Neatkarīgie vēlēšanu novērotāji piefiksējuši plašus un klajus pārkāpumus, kādi gan pieredzēti arī agrāk. Pazīstamā opozīcijas interneta vietne Harta97 raksta, ka daudzos iecirkņos galvaspilsētā Minskā darbinieki oficiālajos pārskatos dienas beigās ierakstījuši lielāku nobalsojušo skaitu, nekā saskaitījuši novērotāji.
Vēlētāju mobilizēšanai tikusi izmantota arī pātagas metode, kad darbavietās un mācību iestādēs cilvēkus «mudina» veikt pilsoņa pienākumu. Kāda kampaņas Cilvēktiesību aizstāvji par brīvām vēlēšanām novērotāja stāsta, ka kļuvusi par aculiecinieci kāda vēlētāja atklāsmei, ka priekšniecība piedraudējusi ar atlaišanu, ja viņš neaizies nobalsot.
Savukārt kāds Minskas Arhitektūras un celtniecības koledžas students opozīcijas vietnei apgalvojis, ka trešdien nodarbības laikā pie viņa kursa ieradies administrācijas darbinieks un licis doties uz vēlēšanu iecirkni. «Visus studentus no reģioniem aizveda uz iepriekšējo balsošanu. Par to studentiem apsolīja papildu brīvdienas sestdien un pirmdien. Bet minskiešiem piekodināja vakarā ierasties uz koncertu Oktobra laukumā. Kaut kāds marasms. Ja tu neej, tad tevi ieliek melnajā sarakstā un liek rakstīt paskaidrojumu,» stāstījis jaunietis.
Novērotāji ziņo arī par tā saucamo karuseļbalsošanu, kad cilvēku grupas organizēti tiek vestas no viena vēlēšanu iecirkņa uz otru. «Līdz šim tā Baltkrievijā nav aktīvi izmantota. Bet nevar izslēgt iespēju, ka šī metode ir tikusi ieviesta atsevišķos vēlēšanu apgabalos, īpaši gadījumos, kad vēlētāju saraksti ir juceklīgi un varasiestādēm ir nepieciešama augsta vēlētāju līdzdalība,» stāsta Cilvēktiesību aizstāvji par brīvām vēlēšanām līderis Alehs Hulaks.
Protestu nebūšot
Šajās Baltkrievijas parlamenta vēlēšanās piedalās trīs A. Lukašenko lojālas partijas - centriskā Belaya Rus, kreisi noskaņotā Agrārā partija un Komunistiskā partija. Divi lielākie opozīcijas spēki - Apvienoto pilsoņu partija un Baltkrievijas tautas fronte - boikotē vēlēšanas, kuras tie dēvē par fikciju, tādēļ aicina vēlētājus nebalsot. «Dodieties makšķerēt! Apciemojiet vecākus! Iedzeriet kafiju ar draugiem! Nepiedalieties farsā!» mudina Apvienotās pilsoņu partijas vadītājs Anatolijs Ļebedko.
Opozīcija ir pārliecināta, ka šīs vēlēšanas nevar uzskatīt par demokrātiskām, jo cietumā joprojām atrodas vairāki opozicionāri, kuri tika aizturēti plašo protestu laikā pēc 2010. gada decembrī notikušajām prezidenta vēlēšanām, kurās uzvarēja A. Lukašenko. Cilvēktiesību aizstāvji apgalvo, ka Baltkrievijas cietumos atrodas vismaz 15 politieslodzīto, raksta Reuters.
Analītiķi paredz, ka vēlēšanas varētu boikotēt ap 20% iedzīvotāju, tomēr maz ticam, ka tajās nepiedalīsies vismaz 50% balsstiesīgo, kas ir nepieciešams, lai vēlēšanas uzskatītu par notikušām. Tajā pašā laikā neesot pamata ļauties ilūzijai, ka valsti varētu pārņemt jauni protesti. «Būs daudzi, kas teiks, ka vēlēšanas nebija demokrātiskas un atklātas. Bet sagaidīt, ka to iznākums būs nosacījums politiskās aktivitātes atdzimšanai, kas cilvēkus masveidā izvedīs ielās, nav reāli,» uzskata sociologs Oļegs Manajevs.