Bērnu veselība nešaubīgi ir augsta prioritāte, tomēr to nevar sasniegt ar populisma diktētiem aizliegumiem, par kuriem nevar būt šaubu, ka tie nedarbosies.
Neapgalvoju, ka enerģijas dzērieni bērnu veselībai būtu kaut kas labs. Tomēr tie nav arī lielākais ļaunums. Neraugoties uz aizliegumiem, bērnu veselībai vislielāko kaitējumu nodara atkarību izraisošās apreibinošās vielas - alkohols, tabaka, narkotikas, medikamenti, ķīmiskie inhalanti, līmes. Aizliegumi, kā zināms, rada aizliegtā augļa efektu - jo īpaši iekārojams šķiet tas, kas ir aizliegts, un tāpēc rodas pastiprināta vēlme to iegūt.
Mums subjektīvi var nepatikt atsevišķi produkti, un daži no tiem patiešām var nebūt ļoti veselīgi. Vai tāpēc uzreiz - bez jebkādiem zinātniskā metodē veiktiem neveselīguma pierādījumiem! - mēs rīt aizliegsim desas, kuras ir pārāk treknas, vai sierus, kuri ir pārāk sāļi, vai kūkas, kurās ir pārāk daudz palmu tauku, vai kafiju, kurā, līdzīgi kā enerģijas dzērienos, ir krietna deva kofeīna.
Sevi cienoši Eiropas Savienības dalībvalsts politiķi - īpaši no pozīcijas frakcijām - nedrīkstētu vadīties no subjektīvās nepatikas, pieņemot lēmumus aizliegt vai atļaut.
Negribētu redzēt, ka manas valsts parlaments zaudētu tiesas procesu par nepamatotu preču brīvas kustības ierobežojumu. Vai arī, ka Eiropas institūcijās smaidītu par Latvijas deputātu ES likumdošanas pamatprincipu nezināšanu! Enerģijas dzērienu tirdzniecības aizliegumu apspriežot, jāiedziļinās faktos, īpaši ES oficiālo institūciju atzinumos, citu valstu pieejā, un jāizvērtē iespējamo tiesvedību riski.
Latvija nav pirmā valsts, kurā diskutē par enerģijas dzērieniem. Tieši tāpēc par to sastāvdaļām pēdējos gados ir veikti pētījumi. 2009. gada 15. janvārī tika publiskots Eiropas pārtikas drošības aģentūras Zinātniskās padomes atzinums - enerģijas dzērieni ir droši patēriņam.
Visiem, kas pārzina ES juridisko kultūru, tā nav tukša frāze - lai aizliegtu kāda produkta brīvu kustību, šāda lēmuma pieņēmējiem ir jāpierāda pretējais! Ja pieņemsim nepamatotu lēmumu, mūs viegli varēs iesūdzēt tiesā, un mēs zaudēsim! Itālija 2003. gadā ieviesa nepamatotus un neproporcionālus enerģijas dzērienu ierobežojumus un zaudēja procesu Eiropas Savienības Tiesā. Šogad Eiropas Komisija kā nepamatotus apturēja Vācijas mēģinājumus ieviest papildu marķējumus enerģijas dzērieniem.
Kā regulēt enerģijas dzērienus? Domāju, to pareizāk uzdot valdībai. Mūsu valstī jau pašlaik bērniem ir ierobežota piekļuve enerģijas dzērieniem, jo Ministru kabinets ar noteikumiem ir aizliedzis izplatīt skolās dzērienus, kam pievienots kofeīns un aminoskābes.
Noderīga varētu būt Igaunijas un Eiropas pieredze šī jautājuma risināšanā.
Igaunijas parlaments šoruden neatbalstīja opozīcijas deputātu piedāvāto iniciatīvu uzdot izpildvarai izstrādāt enerģijas dzērienu tirdzniecības ierobežošanas rīcības plānu. Kaimiņvalstī pārliecinājušies, ka daudz efektīvāk ir uzsvaru likt nevis uz tirdzniecības, bet gan reklāmas ierobežojumiem. Igaunijā jau trīs gadus ir spēkā «Enerģijas dzērienu reklāmas un tirdzniecības vadlīnijas attiecībā uz bērniem». Dokuments aicina īpaši atbildīgi izturēties pret enerģijas dzērienu mārketingu un reklamēšanu bērniem un jauniešiem.
Memorands par atbildīgu enerģijas dzērienu mārketingu būtu nepieciešams arī Latvijā. Tā mērķis būtu noteikt stingru standartu enerģijas dzērienu mārketingam, kā arī apturēt enerģijas dzērienu komunikāciju bērniem. Memorandam jābalstās uz «Enerģijas dzērienu marķējuma un mārketinga kodeksu», ko 2010. gadā pieņēma Eiropas Bezalkoholisko dzērienu asociāciju savienība un kas tiek ievērots 20 Eiropas valstīs.
Mūsu mērķis noteikti ir veseli un laimīgi bērni un pusaudži. Tie ir kompleksas rīcības rezultātā sasniedzami mērķi, kur veselības argumenti, jauniešu izglītība un Eiropas Savienības juridiskā kultūra ir vienlīdz svarīgi instrumenti. * Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja