25. februārī Baltezerā tiek atklāta Atveseļojošās jogas akadēmija. Interesenti jogu varēs apgūt pat bakalaura un maģistra studiju programmās, kuras Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija gan pagaidām nav sertificējusi. 2008. gadā Latvija kļuva par pirmo Eiropas Savienības valsti, kur jogas speciālista, jogas meistara un jogas terapeita arods tika ierakstīts profesiju klasifikatorā, stāsta jaunās akadēmijas dibinātājs Ēriks Terehovs.
Joga kā rīta kafija
Ē.Terehovu satieku gaišā, krāsainiem karodziņiem apvītā guļbaļķu ēkā Lielā Baltezera krastā. Istabā, kur runājam, no sienām raugās garīgo līderu fotogrāfijas, priekšā ir mazs altāris ar zeltītu Budas statuju.
Šī ir viena no budisma centra Laimneši mājām. Ja uz šī centra atklāšanu bija ieradies Tibetas lama Čecangs Rinpoče, tad jauno jogas akadēmiju iesvētīt atbraucis viens no ievērojamākajiem senās jogu nāthu tradīcijas skolotājiem Jogi Vilasnāths Mahārādžs no Indijas svētās pilsētas Haridvāras. Viņš nolasīs divas lekcijas 26 akadēmijas studentiem, kuri apgūst programmu «Jogas speciālists».
Zem Atveseļojošās jogas akadēmijas «cepures» tiekot apvienotas divas jau pagājušā gada rudenī reģistrētas mācību iestādes: Eiropas - Tibetas medicīnas un jogas akadēmija un Holistiskās medicīnas akadēmija, skaidro mācību iestādes vadītājs. Skološanās jau ritot pilnā sparā: Tibetas jogas lekcijas sāktas pagājušā gada 15. oktobrī, Indijas jogas programma - 15. novembrī. Mācību ilgums - trīs gadi, bakalaura studiju apjoms atbilst 180 kredītpunktiem, maģistra - 120 kredītpunktiem. Akadēmija strādā tādā pašā veidā kā visas augstākās mācību iestādes, tikai tā nav valsts struktūra, konkretizē Ē. Terehovs. Viņš pats no laika gala bijis autsaiders - ar jogu aizrāvies jau padomju laiku beigās, ir beidzis Minhenes parapsiholoģijas institūtu.
«Jogas tirgus Latvijā ir ļoti plašs. Jogu šodien var dabūt visur,» viņš runā biznesa kategorijās. «Ja jau ir tik liels dažādu jogas iestāžu daudzums, tātad tās ir vajadzīgas. Ir daudz skolotāju, un ir daudz skolnieku. Mēs negribam sacīt, ka kāds jogs ir labs un kāds cits ir slikts, pirms neesam par to pārliecinājušies.» Baltezera mācību iestāde pievēršoties klasiskajai jogai, nevis dažādiem tās paveidiem, kas attīstījušies gadsimtu gaitā. Šeit tiek piedāvāts apgūt kopš 8. gadsimta praktizēto Tibetas jogu, ko izveidoja skolotāji Tilopa un Naropa, un tikpat veco Indijas nāthu jogu.
Hormonu un karstā joga
Labo sajūtu laboratorijā kādas VEF teritorijā atrodamas ēkas piektajā stāvā toties var iepazīties ar modernās jogas paveidiem. Gan ar Amerikas filmzvaigžņu vidū populāro karsto jogu, kur klasiskās jogas pozas jeb asanas tiek izpildītas ar tvaiku pilnā telpā, gan Brazīlijā izgudroto hormonu jogu sievietēm, kura labdabīgi iedarbojoties uz iegurņa orgāniem, atvieglojot menopauzi un pirmsmenstruālo sindromu.
Attaisnojot šī jogas centra nosaukumu, telpā skan klusināta mūzika. Smaržo vīraks, un uz zema galdiņa lielās stikla krūzēs pildītā garšvielu tēja. Pie sienas - plaukts ar tepat gatavotu ekokosmētiku - skrubjiem, ķermeņa eļļām un losjoniem, ko gatavojusi aromterapijas meistare.
Uz nodarbību pie karstās jogas skolotājas Dainas Liepiņas atnākušas vairākas jaunas meitenes, uzgaidāmajā telpā sēž arī kāds puisis. Labo sajūtu laboratorijas izveidotāja Ilvita Kļaviņa pēc ilggadējas fitnesa un vingrošanas prakses karsto jogu apguvusi Yogahaven skolā Londonā. D. Liepiņa, kurai, tāpat kā Ilvitai, ir pūrā Sporta pedagoģijas akadēmijas izglītība, ir viņas skolniece. «Karstajā jogā ļoti svarīgs ir fiziskais aspekts. Tā ir alternatīva sporta zālei vai nopietniem fiziskajiem treniņiem, jo siltumā vielmaiņa notiek pastiprināti,» stāsta Labo sajūtu laboratorijas reģistratūras darbiniece Liene Bodnare, kas šeit arī māca jogu bērniem. «Tikpat svarīgi kā garīgā ceļa meklējumi ir fiziskie. Tas ir ļoti labs veids, lai cik mēs apgaroti būtu, mūs tāpat uztrauc visas šīs laicīgās lietas, piemēram, svars.»
Tieši «laicīgajiem» nolūkiem jogas studijā esot kosmetologs, «ķermeņa meistars», reiki, ajūrvēdas un aromterapijas speciālisti. Arī Labo sajūtu laboratorija nākamajā rudenī plānojot sākt skolotāju treniņus.
Iegūt mieru
«Pieprasījums ir!» smaida studijas menedžere Liene. Rādītājs tam: arī iepriekšējā nedēļā, kad ārā valdīja liels sals, cilvēki nāca uz jogas nodarbībām septiņos no rīta, bet šīs iestādes darbiniekiem bija jābūt klāt jau sešos - karstajai jogai zāle jāiesilda ar īpašu tvaika aparātu. Pēdējie apmeklētāji prom devās desmitos vakarā.
«Jogas meitene» Liene gan ik pa brīdim satiekot arī cilvēkus, kas piesauc stereotipus no Austrumu pasakām un smejas par viņas dzīvošanu ezotērikas pasaulē. «Nedaudz skumji, ka šobrīd patiešām daudzi dara to tikai tāpēc, ka tas ir stilīgi,» viņa nosaka. «Bet katram savs ceļš ejams. Es varu spriest tikai pēc sevis. Protams, ka satraucos, kā samaksāt dzīvokļa rēķinus, bet esmu ieguvusi mieru, kā cilvēkiem šobrīd tik ļoti trūkst. Sporta zāles, ko agrāk daudz apmeklēju, ir ļoti laba lieta, arī tur var aizmirsties, bet ar to var būt par maz.»