42% uzņēmumu norādījuši, ka personāla atalgojums šogad nav mainīts, bet to samazinājuši tikai 4% kompāniju. Kopumā Latvijā strādājošo pamatalga 2011. gadā pieaugusi par 1,2%. Tiesa - starptautiskos uzņēmumos vairāk, vietējos mazāk. Reģionu griezumā aina palikusi līdzšinējā: vairāk pelna Rīgā un Kurzemē, mazāk - Vidzemē un Latgalē.
Vislabāk atalgotie šogad ir projektu vadītāji, juristi, finanšu, grāmatvedības un pārdošanas speciālisti. Pērnā gada līderi IT speciālisti šogad palikuši ceturtie, toties šajā jomā, kā arī pārdošanas un inženiertehniskajās specialitātēs darbinieku trūkst visvairāk. Savukārt viszemāk atalgots joprojām ir darbs izpētē un attīstībā, kā arī mazumtirdzniecībā.
Šogad vairāk kļuvis to darbinieku, kuri saņēmuši bonusus, kuru apmērs gan ir nedaudz samazinājies. «Bonusi netiek piešķirti par plānu izpildi, bet vairāk darbinieku lojalitātes stiprināšanai un kompensācijai par krīzes laikā novārtā pamesto atlīdzību par darbinieku ieguldījumu organizācijas darbībā un attīstībā. Izmaksātie bonusi paredzēti arī kā stimuls darbinieku nākotnes motivācijai,» skaidro Hay Group atalgojuma informācijas pakalpojumu biznesa vadītāja Latvijā Līga Rode. Uzņēmumi savus darbiniekus vairāk sākuši vērtēt pēc viņu individuālā snieguma, un līdz ar vajadzību pēc augsti kvalificētiem un zinošiem speciālistiem darba tirgū atgriezušās arī galvu medības. Tas ir viens no faktoriem, kas (paralēli tendencei atalgojumu uzņēmumos samērot ar iekšējā taisnīguma principiem) ietekmē algu kāpumu: lai attīstītos, darba devējiem nākas pārpirkt talantus, piesolot viņiem lielāku algu.
Lai gan Latvijas algām līdz rietumvalstu līmenim vēl ir krietni tālu, sevišķi administratīvā personāla (klerku) līmenī, Hay Group, pamatojoties uz uzņēmumu teikto, prognozē, ka nākamgad atalgojums turpinās augt - vidēji par 2,1%. Pamatā tas notiks saistībā ar kāpjošo inflāciju un pieprasījumu pēc speciālistiem un vadītājiem.