Apsūdzētie ASV dzīvojuši vismaz desmit gadu, izlikušies par ierindas amerikāņiem, bet patiesībā dažādos veidos centušies iegūt informāciju par ASV jaunākajām kodoltehnoloģijām, Vašingtonas ārpolitiku saistībā ar Maskavu un Baltā nama aizkulišu dzīvi. Izmantojot vecas spiegu metodes un jaunākās tehnoloģijas, viņi nodevuši ievākto informāciju Krievijas amatpersonām.
Krievija paziņojusi, ka skandālam izvēlēts īsti «atbilstošs» laiks, lai traucētu tā saucamo Maskavas un Vašingtonas attiecību «pārstartēšanu».
Aisberga virsotne
Aizdomās turētajiem uzrādītas apsūdzības «par darbošanos kā aģentam citas valdības labā bez ASV ģenerālprokurora akcepta», par ko draud pieci gadi cietumā. Uz deviņiem cilvēkiem krīt aizdomu ēna par slepenu sadarbošanos nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, par ko draud 20 gadu ieslodzījumā, raksta AP. Tomēr apsūdzības rakstā nav pieminēta spiegošana un nav arī atklāts, kādus ASV valdības noslēpumus ieguvuši un vai vispār ieguvuši aizdomās turamie.
Ņujorkas Federālā tiesa pirmdien paziņoja, ka izvirzītās apsūdzības atklāj tikai «aisberga redzamo daļu» no operācijas, ko plānoja un realizēja Krievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR). SVR savulaik izveidojās no PSRS Valsts drošības komitejas atzara, kas nodarbojās ar izlūkošanu ārvalstīs.
Ilgtermiņa misija
Aizdomās turamajiem SVR bija uzdevis amerikanizēties un veidot kontaktus ar ASV valdības iestāžu darbiniekiem un politikai tuvu stāvošām personām, teikts izmeklēšanas dokumentos. «Jūs tikāt nosūtīti uz ASV ilgtermiņa darba komandējumā,» teikts šifrētā ziņojumā, ko 2009. gadā Federālais izmeklēšanas birojs pārtvēris no diviem aizturētajiem. «Jūsu izglītība, banku konti, automašīna, māja un viss cits kalpo vienam mērķim: izpildīt misiju, tas ir, meklēt un nodibināt saikni ar ASV lēmumu pieņēmējiem un iegūto informāciju nosūtīt uz C [SVR centrālais birojs Maskavā].»
Piemēram, vienai no apsūdzētajām pagājušā gada pavasarī tika uzdots iegūt informāciju par tovasar gaidāmo ASV prezidenta Baraka Obamas vizīti Maskavā, amerikāņu puses pozīciju par tobrīd vēl nenoslēgto jauno Stratēģisko ieroču samazināšanas līgumu un Vašingtonas nostāju Irānas jautājumā.
Vairākums aizturēto spiegu ir ASV un Krievijas pilsoņi, kuriem izsniegtas viltotas pases, viens no apsūdzētajiem darbojies, izmantojot miruša kanādieša identitāti. Vismaz seši no viņiem bijuši precēti pāri ar bērniem un apkārtējos par sevi radīja vienkāršas amerikāņu ģimenes iespaidu. Viena aizturētā ir kādas plaši zināmas ASV spāņu valodā rakstošas avīzes korespondente un sleju autore.
Lai iegūto informāciju nodotu Krievijas amatpersonām, spiegi izmantojuši tādas sen pārbaudītas metodes kā apmainīšanās ar vienādām somām, īsviļņu radio pārraides un neredzamā tinte, bet palīgā ņemtas arī mūsdienu tehnoloģijas, lai ar bezvadu interneta palīdzību nosūtītu šifrētos datus no viena laptopa uz otru. Savukārt naudu dzīvošanai un uzdevumu veikšanai cits citam nodevuši, to aprokot Ņujorkas apkaimes mežos.
Krievija nekomentē
Krievijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka aizturētie esot Krievijas pilsoņi, kas neko sliktu pret ASV interesēm nav darījuši, vēsta Reuters. Krievija arī pieprasījusi juristu un diplomātu piekļuvi aizturētajiem. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs teica, ka gaidot paskaidrojumus no ASV. «Viss, ko es varu teikt, ir, ka paziņojumam [par arestiem] izvēlēts zīmīgs laiks,» sacīja S. Lavrovs. Vairāki Krievijas diplomāti izteikušies, ka skandāla mērķis ir bremzēt ASV un Krievijas attiecību uzlabošanās procesu.