Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +7 °C
Apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

Andrejdienas kabarē

Andreja dienas, 30. novembra, vakarā meitām vajagot palikt zem spilvena jaunu cimdu pāri, noskaitīt īpašus vārdus, tad tas, kurš naktī sapnī nākšot pēc cimdiem, būšot īstais ņēmējs! Latviešu mitoloģijā Andrejdiena ir pielīdzināma saulgriežiem, kad saules un mēness savstarpējais novietojums sniedz īpašu enerģiju, kad jaunas meitas un puiši zīlē likteni, bet gaisā virmo līksmība un burvestības. Turklāt tūlīt jau arī klāt Advente, kad ar līksmošanos ir cauri līdz pat Ziemassvētkiem.

Kaut arī šogad Advente iesākusies jau pirms 30. novembra, Rēzeknes Augstskolas studenti paliks uzticīgi šai pirms divpadsmit gadiem sāktajai Andrejdienas svinēšanas tradīcijai. Līdz ar rotaļām, dančiem un nākotnes zīlēšanu šajā vakarā tiek lasīta dzeja un proza, prezentētas jaunas grāmatas un mūzikas albumi. Un šogad tiks izspēlētas arī īstas latgaliešu kāzas! No studentu tusiņa Andrejdiena ir pārtapusi par nozīmīgu Rēzeknes kultūras dzīves notikumu. Kā stāsta Andrejdienu idejas autore Rēzeknes Augstskolas profesore Humanitāro zinātņu katedras vadītāja Ilga Šuplinska, Andrejdiena ir brīvs un neformāls pasākums, kurā nav klausītāju un skatītāju, visi radoši darbojas.

Folklora kopā ar dzeju

Kāpēc tieši Andrejdiena? «Nē, rektora Andreja gan mums nekad nav bijis,» pasmejas Ilga Šuplinska. Pirms divpadsmit gadiem viņām abām ar filoloģijas doktori folkloras pētnieci Angeliku Juško-Štekeli bijusi doma atrast kādu latviešu svinamo dienu, kurā praktiski izglītot studentus par folkloras tradīcijām. Lieldienas jau bijušas garām, Ziemassvētki vēl tālu, tuvākā diena bijuši Andreji. «Protams, svarīgi ir arī tas, ka šī diena Latgalē vienmēr ir svinēta kā pēdējā svinamdiena pirms Adventes, kad vēl var dejot, līksmoties un zīlēt savu likteni, bet pie vienas reizes nolēmām tur arī piesaistīt augstskolas jaunos literātus, kuru mums ir daudz. Salikām šīs it kā nesaderīgās lietas kopā - folkloras tradīcijas kopā ar moderno dzeju.»

Par Andrejdienas rīkotājiem tiek piesaistīti pirmo kursu studenti. No sākotnēji mazas telpas šis pasākums tagad ir pārgājis uz pilsētas kultūras namu, un uz Andrejdienu nākot ne tikai studenti, bet arī viņu vecmāmiņas.

Katru gadu kas jauns

Otra Rēzeknes Augstskolas Andrejdienu pazīme esot to neparedzamība, katru gadu tiekot izdomāts kas jauns, ar ko pārsteigt auditoriju, - interaktīvās izdarības, literārās mīklas, ciemiņi. Visplašāko rezonansi guvusi Andrejdiena pirms gadiem pieciem, kad uz to atbraukusi grupa Pērkons kopā ar dzejnieku Juri Kronbergu, lai prezentētu jauno disku Vilks Vienacis, turklāt Pērkons nemaz neesot paprasījis honorāru. Citādi jau tas nemaz nebūtu iespējams, jo Andrejdienā ieeja ir bez maksas, tās finansētāji ir Rēzeknes Augstskola un Kultūrkapitāla fonds, tradicionālā Andrejdienas kliņģera un tējas pietiekot visiem. Pēc Jura Kronberga ierosmes sākusies vēl viena populāra Andrejdienas tradīcija - literārais kabarē, kurā ikviens var piedalīties, nolasot kādu savu tekstu, kas nedrīkst pārsniegt trīs minūtes. Tomēr parasti kabarē ieilgstot, jo gribētāju tajā piedalīties ir daudz.

Savukārt ikgadējā Andrejdienas balva milzīgā cepure radās, pateicoties vietējā laikraksta Rēzeknes Vēstis jauno autoru dzejas klubam Pegazs un viņu vadītājai Līgai Seikstai, kuri pasnieguši pašdarinātu cepuri jaunajam dzejniekam Eināram Dervinīkam un pareģojuši tam kļūt par Latgales Raini. Kādreizējais aģentūras LETA Rēzeknes korespondents Einārs tagad strādā mēbeļu firmā Anglijā, tomēr Andrejdienas balvu pēc tam saņēmuši daudzi talantīgi autori, arī Svens Kuzmins, Dace Skrauča, Ineta Ratinīka, Valentīns Lukaševičs un Artūrs Uškāns.

Pušķos vārtus

Literārais kabarē būs arī šoreiz, bet pasākuma otrajā daļā visi sēdīsies ap garu kāzu galdu, lai atcerētos divus šā gada jubilārus - Raini un Antonu Kūkoju. Izmantojot Raiņa savāktās Vitebskas guberņas kāzu ierašas un savas māmuļas stāstīto, dzejnieks Antons Kūkojs, kam šogad apritētu 70 gadu, bija izveidojis uzvedumu Latgales kāzas, kas pagājušā gadsimta 80. gados ieguva milzīgu popularitāti. Šoreiz uzveduma režisore ir Ilga Šuplinska, bet jaunā pāra un kāzu viesu lomās iejutīsies deju kopa Dziga, kapelas Dziga muzikanti un visi klātesošie. Viņi varēs gan piedalīties goda vārtu celšanā, gan pagasta (vecs Latgales vārds, ar ko apzīmē dāvinājumu jaunajam pārim) samešanā, gan arī tostu konkursā. Kaut arī plānā maciņa dēļ kāzu galds nebūs tik bagātīgs, kā tas Latgalē pieņemts, organizatori domā, ka jautrības netrūks.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?