Pēc ANO aplēsēm astoņu mēnešu ilgais konflikts prasījis vismaz četru tūkstošu cilvēku dzīvību, to vidū arī vismaz 307 bērnu. Ap 14 tūkstošiem cilvēku atrodoties apcietinājumā. ANO šonedēļ publicētais ziņojums vēsta, ka valsts drošības spēku pārkāpumi pielīdzināmi noziegumiem pret cilvēci. ANO Cilvēktiesību padome 47 to pārstāvošo valstu vārdā aicina uz Sīriju nosūtīt īpašu izmeklēšanas komisiju, taču nesniedz vienprātīgu atbildi, vai ANO Drošības padomei būtu jārosina izskatīt Sīrijas konfliktu Starptautiskajā krimināltiesā.
Tieši ANO Drošības padomei ir pilnvaras aicināt Starptautisko krimināltiesu sākt izmeklēšanu. Taču padomes pastāvīgās dalībvalstis Krievija un Ķīna, kurām pieder veto tiesības, iebilst pret B. al Asada nosodīšanu. Tās aizrāda, ka šāda rīcība nozīmētu drošticamu starptautisko militāro spēku iejaukšanos, kā tas notika Lībijā. «Mēs vēlamies brīdināt, ka esam pret nelikumīgu ārējo spēku iejaukšanos pat tad, ja tas tiek darīts ar aizbildinājumu aizsargāt cilvēktiesības,» Krievijas sūtņa ANO Valērija Loščiņina teikto uzsvēris Reuters. Nemiernieku izveidotā Brīvā Sīrijas armija, kas cīnās pret B. el Asada režīmu, aicinājusi starptautisko sabiedrību noteikt lidojumu aizlieguma zonu valsts teritorijā, kā tas savulaik tika izdarīts Lībijā.
Eiropas Savienība (ES), Arābu līga, ASV un Turcija centusies apturēt B. el Asada režīma nežēlību, piemērojot valstij ekonomiskās sankcijas. Piektdien ES publiskoja jaunas sankcijas, piemērojot ieceļošanas aizliegumu un banku aktīvu iesaldēšanu vēl 12 personām, tostarp Sīrijas finanšu un ekonomikas ministram, kā arī vairākiem armijas pārstāvjiem. Sankcijas piemērotas vairākiem Sīrijas uzņēmumiem.
Tikmēr vardarbība valstī piektdien uzliesmoja ar jaunu sparu, režīma pārstāvjiem nogalinot vismaz četrus cilvēkus, bet vēl dučiem ievainojot, vēsta AP.