«Aptieku griezumā skaitlis svārstās no dažiem procentiem līdz 90%. Līdz ar to rodas jautājums, kāpēc citas aptiekas neizsniedz tik daudz references zāļu kā 90%, bet tikai dažus procentus,» saka J. Bundulis. Tādēļ šonedēļ saņemtos datus VM apņēmusies detalizēti analizēt. Galvenais jautājums, uz kuru nepieciešama atbilde, - vai, izrakstot medikamentu, mediķi receptē norādījuši, ka zāles nevar aizvietot ar citām, vai arī viņi to nav norādījuši, bet dārgākas zāles izsniegtas aptiekā.
Sākot ar šā gada janvāri ir jauna prakse - zāļu lieltirgotavas sniedz Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) datus par zāļu - gan recepšu, gan bezrecepšu - realizāciju katru mēnesi, iekļaujot arī datus par zāļu realizāciju ārpus Latvijas. Iepriekš VM datus pieprasīja par ilgāku laika periodu, piemēram, pusgadu vai gadu. «Šie dati mums dos informāciju par cenu dinamiku, par zāļu apgrozījumu, dos iespēju ļoti skaidri redzēt, kādi medikamenti - recepšu, bezrecepšu -, kādos apmēros tiek izplatīti Latvijā, kuri ir simt visvairāk pārdotie produkti,» stāsta J. Bundulis. Ja gadīšoties pamanīt kādas «ne visai pareizas tendences», VM varēšot sākt laikus domāt, kā tās ietekmēt.
Turklāt tagad katru mēnesi šie dati par zāļu apgrozījumu būs publiski pieejami ZVA mājaslapā zva.gov.lv. Tiesa, publiski nebūs minēti konkrēti ražojumi, tikai starptautiskie zāļu nosaukumi.