«Mums Latvijā trūkst saules, tāpēc krāsu izvēlē dominē siltie, oranžie toņi,» skaidro Tikkurila mācību centra vadītājs Aivars Danenbergs. Dominējošo toņu gammā esot gan spilgtāki, gan vājāki toņi, laša un arī dzeltenā krāsa. «Vidusmēra cilvēks baidās no ziliem toņiem interjerā,» piemetina speciālists. Labvēlīgāk tiekot uzņemta zaļā krāsa, sevišķi olīvzaļa, sūnu zaļa. Viņš skaidro - tas ir tāpēc, ka to, ko redzam to dabā, piemēram, parkos, vēlamies ienest arī mājās.
Interjera dizainere Karīna Kēberga norāda, ka krāsai interjerā ir ļoti liela nozīme, un uzsver, ka ar krāsu var mainīt iespaidu gan par telpas lielumu, gan tajā valdošo noskaņu. «Ar krāsu vien telpu iespējams vizuāli paplašināt, kā arī padarīt, piemēram, atturīgu un lietišķu,» saka K. Kēberga. Dizainere norāda, ka lietišķai videi vislabāk piemēroti vēsie, gaišie toņi. Savukārt, lai veidotu omulīgu atmosfēru, jāizvēlas silta krāsu gamma.
Tumšie toņi salikumā ar sarkanu vai zilu rada svinīguma noskaņu, it īpaši, ja akcentam izmanto zelta vai sudraba krāsas detaļas. Interjera dizainere novērojusi, ka Latvijas iedzīvotāji saviem mājokļiem izvēlas «samērā neitrālus un silti gaišus toņus».
Pērkot krāsu, toņa izvēlē vissvarīgākā lieta ir apgaismojums, «jo atšķirīgā apgaismojumā katrs tonis izskatīties citādi», stāsta A. Danenbergs un piebilst, ka, piemēram, pircēju ērtībai krāsu tirgotāji piedāvā toņu kartes, kas krāsotas ar īsto celtniecības krāsu, nevis sagatavotas poligrāfiski. Krāsu kartes nodrošina iespēju krāsu precīzi novērtēt dažādos apgaismojumos. Speciālists arī iesaka pirms krāsošanas nopirkt litru vai mazāku tilpumu izvēlētās krāsas un veikt kontrolkrāsojumu izvēlētajā vidē. «Tas aiztaupīs galvassāpes, un nebūs jāsadzīvo ar toni, kas ir par spilgtu vai, gluži otrādi, pārāk necils,» teic eksperts.
Viņš uzsver, ka joprojām bieži cilvēki izvēlas toni, nepadomājot par tā izskatu uz lielas virsmas.
«Viena no visbiežāk pieļautajām kļūdām ir tā, ka cilvēki izvēlas pārāk tumšu iepatikušās krāsas toni,» skaidro mācību centra vadītājs.