Lai nerodas pārpratums, akcijas laikā saviem bērniem par prieku var iegūt nevis reprodukciju albumus, bet gan oriģināli ilustrētus un kvalitatīvi dizainētus bērnu literatūras darbus. Liels un mazs, turoties pie principa - veidot kvalitatīvu dažādību -, savā darbības laikā laidis klajā daudzas mākslinieciski augstvērtīgas grāmatas bērniem. No pēdējo gadu veikuma daudzi noteikti būs pamanījuši Jura Kronberga Mākoņu grāmatu ar mākslinieces Anetes Meleces asprātīgajām ilustrācijām, Ineses Zanderes pantiņu grāmatu iekšiņa un āriņa ar Ūnas Laukmanes māksliniecisko noformējumu, kā arī autores dzejoļu ciklu Princešu piedzīvojumi, ko grāmatā ilustrējusi māksliniece Inese Lūse. Literāri un vizuāli baudāmus darbus - grāmatas Mufa un Lāča Bruņa medības - kopā radījuši Juris Zvirgzdiņš un mākslinieks Reinis Pētersons. Vairākas izdevniecības liels un mazs grāmatas guvušas atzinību vietējos un ārvalstu grāmatu mākslas konkursos. «Saskarsme ar mākslu bērnā paliek, tā ir kā augsne un sēkla dzīvei apziņas gaismā un kultūras piederībā,» ir pārliecināta izdevniecības galvenā redaktore Inese Zandere.
Savukārt mākslinieks, vairāku grāmatu ilustrators Reinis Pētersons sarunā ar Dienu atgādina, ka tieši ilustrācijas ir tās, caur ko cilvēks agrā bērnībā sāk iepazīt grāmatas. «Vēlāk bērns iemācās lasīt, taču arī tad ilustrācijas ir vēl viens iemesls, lai paņemtu rokā grāmatu,» viņš saka. Atceroties savus pirmos soļus saskarsmē ar grāmatām, Reinis Pētersons stāsta, ka viņu ne tik daudz uzrunājušas latviešu grāmatas ar tik pierastajām visai šaura autoru loka ilustrācijām, cik čehu, vācu bērnu grāmatas no vecvecāku pūra. Patikuši dažādie mākslinieku rokraksti. Kādā veidā pats caur ilustrācijām uzrunā bērnus? «Jāmēģina iedomāties sevi bērna ādā. Ja es būtu mazs, kas man patiktu? Tātad - taisu ilustrācijas sev, nevis izdomātam bērnu lasītājam. Īstenībā viņi visi ir reāli. Tāpat kā es.»
Bērnu grāmata ir pilnvērtīgs mākslas darbs, kas mākslinieka radošās izpausmes iespējas neierobežo. Te Reinis Pētersons kā piemēru nosauc šā gada Jāņa Baltvilka balvas laureātu Māras Cielēnas pasaku grāmatu Princese Aurēlija un kokspoki ar Alekseja Naumova ilustrācijām: «Tā ir grāmata ar ļoti skaistiem attēliem, patiesībā - gleznām. Nevis tā, kā pieņemts, - viss mīļš un apaļš, lielām un spīdīgām acīm.»