Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +15 °C
Skaidrs
Ceturtdiena, 26. septembris
Kurts, Knuts, Gundars

Ar taktiku «atšūt» imigrantus Latvijai ilgi vairs neiztikt

Lai arī līdz šim Latvija «veiksmīgi» izvairījusies no imigrantu uzņemšanas un aptuveni tikai katrs septītais ieceļotājs ticis pie bēgļa vai alternatīvā statusa, kas ļauj viņam palikt valstī, spiediens pret šādu kārtību kļūst lielāks. Pirmkārt, patvēruma meklētāju skaits Latvijā pieaug ar katru gadu, otrkārt, par to, ka ar šiem cilvēkiem «jādalās» visām Eiropas Savienības valstīm, runā jau daudz augstākos varas posteņos, un, treškārt, pateicoties sociālo tīklu laikmetam, imigranti cīņā par savām tiesībām kļūst arvien zinošāki.

Kā ceturtais pieminams arī Eiropas ekonomiskais fons - dienvidvalstis, kas pirmās saskaras ar imigrantu plūsmu no Āfrikas, piedzīvo dziļu finanšu krīzi, savukārt Latvija šobrīd piedzīvo ekonomikas augšupeju.

Latvijas varas iestādes par šo jautājumu runā, cik vien iespējams, diplomātiski, izvairoties no konkrētiem solījumiem vai minējumiem, ko darīs, ja Eiropa teiks - imigrantu ir jāuzņem vairāk.

Izraida 85%

Pēdējo 14 gadu laikā, kopš Latvijā darbojas patvēruma procedūra, kopumā patvērumu Latvijā lūgušas 843 personas, no kurām bēgļa statuss piešķirts 47 personām un alternatīvais statuss - 79. Abi šie statusi, kuru starpā ir tikai juridiskas nianses, ļauj turpināt uzturēties Latvijā un vēlāk arī, izmantojot naturalizēšanās procedūru, iegūt pilsonību. Pārējo patvēruma meklētāju lūgumi ir noraidīti, kas nozīmē, ka viņi ir izraidīti no valsts. Gaidot lēmumu, ārzemnieki uzturas patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā, kur tiek nodrošināti elementārai sadzīvei nepieciešamie apstākļi.

Latvijas Cilvēktiesību centra juriste Džena Andersone, kas aizstāv patvēruma meklētāju juridiskās tiesības, apliecina, ka Latvijā vidēji paliek 10-20% no visiem šiem cilvēkiem jeb vidēji 15%, ko arī rāda kopējā statistika. Lai arī oficiāli to neviens neapstiprina, šāds «procents» esot Latvijas taktika. To apliecina arī kāda bijusī augsta Latvijas amatpersona. «Tā ir taktika nepieļaut iespēju viņiem šeit palikt. Ja valsts aktīvi neatteiktu statusu, viņi saprastu, ka Latvija ir paradīze, pat neraugoties uz to, ka šeit ir pārāk auksti,» norāda amatpersona, piebilstot, ka sociālo tīklu laikmetā paziņot pārējiem par valsts politikas maiņu ir elementāri. «Tad dažu dienu laikā viņu šeit būtu simti un tūkstoši.»

Manipulēt ar šo «procentu» ir iespējams, jo daudzi no iebraucēju stāstiem ir viegli interpretējami un bieži vien arī nepārbaudāmi, un var lemt gan tā, gan tā. «Gandrīz katram ir stāsts, kas rauj ārā sirdi: bērni, kas palikuši mājās, slimi vecāki, bīstami apstākļi dzīvībai. To visu pārbaudīt ir ļoti grūti. Sākumā gribas visus pažēlot,» spriež amatpersona.

Tikpat staipāms ir pamats, uz kā piešķir bēgļa vai alternatīvo statusu - draudi dzīvībai, nelabvēlīga politiskā situācija, starptautiskas bruņotas konfliktsituācijas utt. Daudzi iebraucēji izmantojot pēc iespējas plašāku šo iemeslu klāstu, cerot uz varasiestāžu labvēlību.

Plāns jau ir

Ilgi gan, visticamāk, tā vairs nevarēs, pēc neoficiālas informācijas - situācija varētu mainīties jau tuvākā gada vai divu laikā. Dž. Andersone norāda, ka Latvijai ir jābūt gatavai, ka starptautiskā līmenī varētu tikt noteikts uzstādījums uzņemt patvēruma meklētājus.

Tas izriet no tā, ka ES dienvidvalstīm migrantu plūsma ir pārāk smaga, vecās Rietumeiropas valstis savukārt cīnās ar bezdarbu, arī etniskā naida noziegumi notiek arvien biežāk. Piespiežot mainīties Latvijas attieksmei, varētu tikt mainīta arī migrantu plūsma, turklāt viens no motivācijas faktoriem, kas nostrādā, ir cerīgās ziņas par Latvijas ekonomikas izaugsmi. Patvēruma meklētāji saprot - ja sagaidīsi statusu, pierādot stingrajām varasiestādēm, ka mājās atgriezties ir bīstami, tad agri vai vēlu šeit varēs dabūt darbu.

Iekšlietu ministrijas iestāde Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, caur kuru šobrīd plūst visi «imigranti», norāda, ka šobrīd ES dalībvalstu iesaiste pasākumos, kas saistīta ar palīdzības sniegšanu ES dienvidu reģiona valstīm, balstīta uz brīvprātības principu.

Tiesa, šogad valdības līmenī jau apstiprināts pasākumu plānu, lai saskaņotu rīcību gadījumam, ja Latvijā masveidā ierastos patvēruma meklētāji. Plāna izstrādātāji - Iekšlietu ministrijas darba grupa - secināja, ka pašlaik valsts var maksimāli izmitināt aptuveni 600 patvēruma meklētāju. Savukārt plāna nepieciešamība tika argumentēta arī ar to, ka, ja valstī ierastos 3000-20 000 patvēruma meklētāju, tad valsts pārvaldes funkcijas vairs nebūtu iespējams pilnvērtīgi pildīt, piemēram, policija, robežsardze un armija vairs nespētu pilnvērtīgi nodrošināt sabiedrisko kārtību, drošību un valsts aizsardzību, jo galvenokārt būtu jārisina jautājumi, kas saistīti ar patvēruma meklētājiem.

Cīnīsies visos līmeņos

Nedēļas nogalē imigrantu jautājums kārtējo reizi tika cilāts visas Eiropas līmenī Maltā notikušajā desmit Vidusjūras valstu vadītāju samitā 5+5, kurā tika gan lemts, ko darīt, lai daudzi migranti, peldot laivās no Āfrikas uz Eiropu, nenoslīktu Vidusjūrā vai neietu bojā tuksnešos, gan pausts atgādinājums pēc ES valstu solidaritātes, t. i., nepieciešamības pēc globāla un kopēja risinājuma migrācijai.

Savukārt pretimigrantu noskaņojums dienvidvalstīs kļūst arvien vardarbīgāks - iebraucēju pieplūdums rada nepatiku vietējos, izceļas naida noziegumi un nekārtības. Grieķijas tieslietu ministrs Antonis Roupakiotis pat nule piedraudējis ar trīs gadu cietumsodu par uzbrukumiem migrantu strādniekiem. Piemēram, afgāņu tautības tulks Kadirs Hofaini Dienvideiropas ziņu portālam SETimes stāstījis, kā vienvakar Atēnās seši vīrieši pēkšņi izskrējuši no baznīcas un, kliedzot lāstus, viņu piekāvuši. ANO bēgļu aģentūra akcentējusi, ka atsevišķos gadījumos Eiropas reģionā bažas rada ksenofobija, diskriminācija un rasisms.

Facebook un citos sociālajos tīklos ir daudzas diskusiju grupas, kur aktīvi tiek spriests par migrantu tiesībām, citi savukārt internetā izvērš niknas pretestības kustības, izpelnoties pat pārmetumus par kukluksklana metodēm.

Arī Latvijā patvēruma meklētāji kļūst arvien aktīvāki. Piemēram, kotdivuārietis Gnefo Stefans Beni kopā ar domubiedriem jūlijā piketēja pie Ministru kabineta, tomēr neviens negribējis ieklausīties - ne politiķi, ne tauta. Gatavība cīnīties par savu likteni tuvā nākotnē var radīt visnotaļ lielu noslodzi tiesām - vairāki izglītoti patvēruma meklētāji, kas savā valstī bijuši sociāli aktīvi, Dienai pauda apņēmību cīnīties un «iet tālāk» visos līmeņos.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Likumīgs pamats

Galvenie starptautiskie cilvēktiesību dokumenti, kuriem pievienojusies Latvija un no kuriem izriet pienākums piešķirt patvērumu: ANO 1951. gada Konvencija par bēgļa statusu un 1967. gada Protokols par bēgļa statusu, ANO Konvencija pret spīdzināšanu un citu nežēlīgu, necilvēcīgu vai pazemojošu izturēšanos vai sodīšanu, ANO Bērnu tiesību konvencija, Eiropas cilvēktiesību un pamatbrīvību konvencija.

Bēgļa un alternatīvā statusa piešķiršanas kritēriji noteikti Patvēruma likumā un atbilst Latvijas starptautiskajām saistībām, kā arī ES tiesību aktu prasībām patvēruma jomā.

Tiesvedībā pašlaik ir 20 lietu, kurās tiek prasīts piešķirt bēgļa vai alternatīvo statusu.
Avots: PMLP

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vislabākā sistēma neglābs no tumsonības

Ikvienam normālam cilvēkam, noklausoties no difterijas mirušā četrgadnieka vecāku versiju par notikušo, bezpalīdzīgām skumjām pievienojas dusmas un vēlme, lai šis bezjēdzīgais pieaugušo pašie...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?