Jauno sistēmu VM plāno ieviest jau no 2013. gada sākuma. «No Lietuvas varam pārņemt to, ka nosakām veselības nodokli, piemēram, iezīmējam iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu. Cik tieši procentu, tas ir politisks lēmums,» saka I. Circene un uzsver - nodokli noteikti nav domāts celt, tas būs līdzšinējā apmērā. Šī «iezīmētā» nodokļu nauda tad arī ieietu veselības aprūpes budžetā, un papildu finansējums nozarei nāktu no kopējā valsts budžeta. I. Circene secinājusi, ka ārvalstīs veselības aprūpei paredzētā nodokļa apjoms svārstās no 2 līdz 15%. Par to, ka veselības aprūpes nodoklis varētu būt, iespējams, «iezīmēts» kā daļa no iedzīvotāju ienākuma nodokļa, pagaidām vēl VM ar Finanšu ministriju (FM) nav spriedusi. Ideju, ka veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu varētu sasaistīt ar nodokļu nomaksu, FM pērn konceptuāli atbalstīja. I. Circene uzsver - jauno sistēmu nevajadzētu uztvert kā represijas: «Tā ir balva, tās nav represijas. Mēs dodam iespēju saņemt pakalpojumu, ja piedalies sistēmā.» Turklāt, līdzīgi kā Lietuvā, Latvijā VM plāno noteikt «atbrīvotās» kategorijas, piemēram, pensionāri, bērni, bezdarbnieki. No ietaupītās naudas varēšot samazināt līdzmaksājumus, piemēram, par uzturēšanos slimnīcā.
I. Circene pieļauj - arī Latvijā, līdzīgi kā šobrīd ir Lietuvā, cilvēks, kurš nestrādā un nemaksā nodokļus, varētu veikt konkrētas iemaksas sistēmā, lai varētu gūt pieeju veselības aprūpes pakalpojumiem tāpat kā nodokļu maksātāji un atbrīvotās kategorijas. «Var domāt - šogad no valsts neesmu saņēmusi nekādus veselības aprūpes pakalpojumus, kāpēc lai es tāpat vien maksātu, piemēram, 150 latu gadā? Taču pietiek ar vienu traumu, vienu nopietnu operāciju, kas maksā 500, 700 latu, pēc tam vajag izmeklējumus un vizītes, un būs 1000 latu,» saka I. Circene.
Ministre šaubās, vai jaunajai sistēmai būtu jāveido jauna iestāde, proti, veselības apdrošināšanas fonds, viņa domā - tāda, visticamāk, nav vajadzīga. VM speciālisti izstrādā jaunās sistēmas «melnrakstu», un, iespējams, pēc pāris nedēļām darba gala rezultāts tiks rādīts FM.