Kā jau laukos - viņiem ir arī savs piemājas dārzs, kurā izaug saknes, ogas un augļi pašu vajadzībām. Un pašu vajadzības ir vērā ņemamas - ikdienā pie galda sēžas vismaz astoņi cilvēki, arī Ulda mamma Māra Rudzīte, Fatimas tētis Aldis Tauriņš un Dainas draugs Einārs. Bieži no Rīgas atbrauc arī vecākā meita Kristīne un viņas draugs Andrejs.
Pie Rudzīšiem ciemojamies svētdienā ap pusdienlaiku. Uz plīts vārās lieli katli, lai pietiktu arī vakaram, kad kādam izsalkumā sāk rūkt vēders, vai nākamās dienas pusdienām. Fatima stampā kartupeļu biezputru, vāra vistas buljonu un darina gaļas pīrādziņus, bet Māra rīvē burkānus, kuriem pirms galdā celšanas pievienos sakapātus ķiplokus un majonēzi. Fatima stāsta, ka tā bieži no viena produkta var pagatavot divus ēdienus.
Pārtika tiek pirkta bieži, galvenokārt akciju prece par pazeminātu cenu tepat vietējā Allažu veikaliņā vai arī Siguldā, kur vairāk veikalu un lielāka izvēle. Veikalā jāpērk ne tikai maize, cukurs, kafija, tēja un citas ēdamlietas, kuras paši neprot izgatavot. Arī piens Lāsēns, biezpiena sieri ņi, gaļa, majonēze, mērce, garšvielas un vēl daudzum daudz produktu, bez kuriem neiztikt. Uz manu izbrīnu, kāpēc jāpērk piens Lāsens, ja pašiem mājās piecas slaucamas govis, Māra atbild - ne jau katru dienu tas tiek pirkts. Bērni labprāt dzer pašu pienu, tomēr arī lauku bērniem gribas kaut ko no tā, ko tik naski reklamē televizora ekrānā. Jaunā paaudze smādē arī pašu izgatavoto krējumu, jo jārūpējas par figūru un pašmāju produkts šķiet pārāk trekns. Vēl jauniešiem neēdamais produkts ir speķis. Citādi - tiekot ēsts viss.
Māra atceras laikus, kad Fatima un Uldis tikai sāka savu kopdzīvi. Tad dēla sieva atzinās - neko neprotu gatavot. Vīramātes atbilde bija - lasīt māki? Tad jau arī iemācīsies. Un patiešām - mācīšanās kursos, recepšu pētīšana un arī eksperimentēšana pārvērtusi viņu par lielu kulināri, šad un tad tiek klāti svinību galdi, pēdējos gados arī ceptas īstas lauku tortes no vairākiem desmitiem olu un citiem īstiem produktiem.
Fatima pārliecināti saka, ka mājas ēdiens vispār nevar būt neveselīgs. Galvenais ir nepārsālīt, nepārpiparot un nepiededzināt. Jo sāli jau klāt var pielikt katrs pats, bet izņemt no gatava produkta nav iespējams. Pašu rokām izaudzētais rada pārliecību, ka tu zini, ko ēd.