Kā pildspalva
Elektroniskā cigarete ir ierīce, kas vizuāli atgādina parasto cigareti vai pildspalvu un ir veidota no nerūsējoša tērauda, ziņo BBC. Elektroierīcē ir sildelements (baterija) un kasetne ar nikotīnu. Cigaretes darbības pamatprincips ir nikotīna ieelpošana ar tvaiku, kurš veidojas ierīces iekšpusē, - velkot gaisu, tas iziet cauri šaurām sprauslām, kuru malās no neliela gaisa spiediena rodas mitrums, kas tiek karsēts, un rezultātā rodas dūmu efekts.
Aptaujātie eksperti atzīst, ka pagaidām pasaulē nav lielas pieredzes elektronisko cigarešu izraisīto problēmu analīzē. Tomēr, ja elektroniskā cigarete satur nikotīnu, tā uzskatāma par tikpat kaitīgu, cik parastā cigarete, uzsver Stradiņa slimnīcas Pulmonoloģijas un alergoloģijas centra vadītājs Viesturs Šiliņš. Caur elektronisko ierīci ieelpotais nikotīns no plaušām uzsūcas visā organismā, ietekmējot orgānus, līdzīgi notiek, zelējot tabaku vai smēķējot parastās cigaretes, skaidro V.Šiliņš.
Vienalga, kādā veidā uzņemot nikotīnu smēķētājs apreibinās, - papildina narkologs Jānis Caunītis. Viņš arī izsaka bažas, ka, lietojot e-cigareti, iespējams nikotīnu vieglāk pārdozēt. Viņš min, ka Nīderlandē, lietojot šo ierīci, bijuši nāves gadījumi un slimību saasinājumi.
Plākstera vietā?
E-cigarešu izplatītāji min, ka šī ierīce palīdz atradināties no parastās cigaretes tāpat kā nikotīna plāksteri. V.Šiliņš pārliecināts, ka tā ir smēķētāju maldināšana. Viņš skaidro, ka vēlme smēķēt ir nikotīna izraisīta atkarība. Ar e-cigareti cilvēks var iekrist vēl lielākā atkarībā, spriež ārsts. Arī J.Caunītis norāda, ka tirgū ir košļājamās gumijas, plāksteri, kuri nodrošina nekaitīgu nikotīna ievadīšanas daudzumu un ceļu organismā. Salīdzinot ar e-cigareti, tās ir ilgus pētījumus izturējušas ārstnieciskas metodes. Lai droši varētu pateikt, vai šī ierīce ir nekaitīgs veids, kā atradināties no parastajām cigaretēm, nepieciešami pētījumi, uzskata narkologs. V.Šiliņš šādu iespēju nenoliedz, tikai konkrēti jāzina, cik lielu nikotīna devu var uzņemt ar ierīci. Taču katram ražotājam ir savi kasetņu un nikotīna devu lielumi. BBC raksta, ka Lielbritānijā aizliegts tirgot šīs ierīces kā līdzekli, kas palīdz atradināties no smēķēšanas.
Kas tālāk?
Lietojot e-cigaretes, nenotiek degšana. Tātad nav pasīvās smēķēšanas, blakussēdošie necietīs, spriež eksperti. Bet vai paša veselībai tās ir labākas nekā parastās ? Veselības eksperti visā pasaulē pagaidām uz šo jautājumu atbildēt nespēj. Viņi apgalvo, ka nepieciešami detalizētāki pētījumi, lai noskaidrotu, kādus izmešus un draudus veselībai rada nikotīna tvaicēšana un garaiņu elpošana. Līdz šim daži ziņojumi liecinājuši par e-cigarešu nekaitīgumu, tomēr ASV Pārtikas un narkotiku kontroles administrācijas (FDA) birojs pauž bažas, ka, izmantojot dažādu zīmolu baterijas, ievērojami atšķiras nikotīna koncentrācija tvaikā. FDA pētnieki tvaikos konstatēja arī spēcīgu kancerogēnu iedarbību. Pasaules Veselības organizācija patērētājus brīdina - ilgtermiņā lietojot e-cigareti, varētu rasties veselības riski, raksta BBC. Grieķu zinātnieki uzskata, ka līdz pētījumu beigām šo cigarešu izmantošana būtu jāpārtrauc.