«Mūsu ilgtermiņa drošību veicinās nevis mūsu spēja iedvest bailes citās tautās, bet gan mūsu spēja uzrunāt viņu cerības,» stratēģijas priekšvārdā raksta B. Obama. ASV prezidents ir pārliecināts, ka cīņa pret terorismu nevar būt vienīgais un galvenais ASV ārpolitikas stūrakmens, jo mūsdienu pasaulē amerikāņiem nākas saskarties ar ļoti dažādiem izaicinājumiem.
Pārmaiņu laiks
«Mēs dzīvojam lielu pārmaiņu laikā,» secina B. Obama. Pēc viņa domām, ASV drošības politikai jābalstās uz spēcīgu ekonomiku, aktīvāku starptautisko sadarbību un ASV vērtību aizstāvēšanu. B. Obama atzinis, ka uz ASV pleciem nevar uzvelt rūpes par visas pasaules drošību, tādēļ lielāka atbildība jāuzņemas arī citām valstīm, piemēram, Ķīnai un Krievijai. Atšķirībā no sava priekšteča Dž. V. Buša, kurš ANO un citas starptautiskās organizācijas uzskatīja galvenokārt par traucēkli ASV mērķu sasniegšanai, B. Obama apņēmies stiprināt sadarbību ar šīm organizācijām. Viņš uzskata, ka ekonomikas jautājumos aktīvāka sadarbība jāveido nevis Lielā astoņnieka (G8), bet gan G20 valstu apvienības līmenī, jo tas ļautu iesaistīt lēmumu pieņemšanā arī Ķīnu, Indiju un citas jaunās lielvaras.
B. Obama uzsver, ka attiecības ar Eiropas valstīm joprojām ir ASV ārpolitikas stūrakmens; viņš sola sadarboties ar Eiropas Savienību, lai veicinātu demokrātiju un labklājību Austrumeiropā. B. Obama kopš nākšanas pie varas centies veidot jaunas attiecības ar Krieviju, izraisot Austrumeiropas valstu satraukumu par Vašingtonas un Maskavas tuvināšanos. Tomēr stratēģijā teikts, ka ASV turpinās atbalstīt Krievijas kaimiņvalstu suverenitāti un teritoriālo vienotību.
Ar skalpeli, nevis āmuru
ASV sadarbība ar Krieviju nepieciešama, lai kopīgiem spēkiem cīnītos pret bīstamāko draudu ASV drošībai: masu iznīcināšanas ieročiem, kas varētu nonākt ASV ienaidnieku rokās. Drošības stratēģijā uzskaitīti arī citi draudu veidi: klimata pārmaiņas un slimību pandēmijas, kibernoziedznieku uzbrukumi un pārmērīgā atkarība no naftas importa.
B. Obama ir centies uzlabot attiecības ar musulmaņu valstīm, un arī drošības stratēģijā uzsvērts, ka pašlaik ASV cīnās nevis pret islāmu, bet gan pret Al Qaeda teroristiem. ASV prezidenta padomnieks pretterorisma jautājumos Džons Brennans spriež, ka šajā cīņā vairāk vajadzētu izmantot «skalpeli, nevis āmuru».
ASV drošības stratēģijā apstiprināta vēlme saglabāt stiprāko armiju pasaulē, tomēr B. Obama plāno daudz rūpīgāk izvērtēt, kad nepieciešams izmantot militāro spēku. Viņš noraida Dž. V. Buša «apsteidzošā uzbrukuma» doktrīnu, kas tika izmantota Irākas kara sākšanai. Jaunā stratēģija paredz, ka pirms karadarbības uzsākšanas ASV mēģinās izmantot visus iespējamos līdzekļus, lai novērstu karu.