Laika spogulis
No 9. jūlija līdz 8. augustam Mūkusalas mākslas salona Lielajā zālē būs skatāma kolekcijas izstāde, kura atklās bērnu atveidojumu mākslā visdažādākajās tā intonācijās - no sociāli kritiskām līdz pat saldeni naivām. Arī mākslas darbu tapšanas laika amplitūda ir ļoti plaša - no XX gadsimta sākuma līdz pat mūsdienām. Šajā ekspozīcijā būs redzams gan latviešu glezniecības lielmeistara Jaņa Rozentāla simbolisma tradīcijā tapušais darbs ar diviem ganu zēniem, gan arī jaunās mākslinieces Māras Viškas radītais laikmetīgās mākslas darbs - šīs izstādes kuratore ieskicē aptvertā perioda galējos punktus. «Katrs no attēlotajiem bērniem ir sava laika spogulis,» uzskata Diāna Barčevska.
Kuratore vērš uzmanība uz mākslinieka Oto Skulmes gleznu, kurā ir uzgleznota viņa meita Džemma Skulme. Savukārt viņa pati ir attēlojusi savu meitu Martu Skulmi. Re, kur ir Jāņa Pauļuka gražīgais bērns! - Diāna Barčevska norāda uz kādu kaprīza izskata puiku, kurš apsēdināts pie bagātīgi noklāta galda. «Domājams, ka tas ir viņš pats,» piebilst kuratore, kura improvizētās ekskursijas laikā iepazīstina ar daudzām interesantām darbos ietvertajām niansēm.
Izstādē Bērni - mūsu nākotne būs arī Ausekļa Baušķenieka, Jēkaba Belzēna, Nikolaja Bogdanova-Beļska, Leo Kokles, Aleksandras Briedes, Rudītes Dreimanes, Līvijas Endzelīnas, Edvarda Grūbes, Vijas Maldupes, Līgas Purmales, Hildas Vīkas un citu mākslinieku darbi. Līdz ar ekspozīciju tiks atklāta biedrības Droši un koši grāmata bērniem Krupim patīk visas krāsas, ar kuras palīdzību mazie mākslas mīļotāji varēs iepazīt krāsu pasauli. Viņiem būs sagatavotas arī krāsojamās lapas Atrodi savu gleznu, kurās būs iespējams radoši papildināt izstādē redzamo darbu reprodukcijas.
Mākslinieka essme
Savukārt šajā pašā laikā Mūkusalas mākslas salona Mazajā zālē būs skatāma jaunā mākslinieka Klāva Lora (1988) pirmā personālizstāde, kurai ir dots visai neparasts nosaukums Essme. «Essme - informācijas nesējs, tavs ego ar ko tu cīnies visu dzīvi, kurā ielādē savu fizisko un garīgo pieredzi,» paskaidro gleznotājs, kurš tiek uzskatīts par vienu no talantīgākajiem savas paaudzes māksliniekiem. Izstādes centrā ir Klāva Lora lielformāta darbs Bebru dīķis, kas tapis īpaši Mūkusalas mākslas salona ekspozīcijai. «Pirms tam viņš atnāca un izmērīja sienas platumu,» atklāj Diāna Barčevska. Šajā gleznā ir attēlots neliels ezeriņš Latgalē, kurā ūdens krāsa ir netipiski dzidra un spilgta un pie kura ir nakšņots un tverts neapdzīvotās vietas laika ritējums.
Kuratore stāsta, ka Klāva Lora radošās darbības procesā ļoti būtiska nozīme ir fiziskajai ceļošanai, jo pārvietošanās apgriežot priekšstatu par pasauli, kas skar arī apziņu. Notiek tāda kā personas iekšējā ceļošana, kam dabas ainava ir tikai simbols. Šajā izstādē skatītāji varēs aplūkot arī vairākus jaunā mākslinieka darbus, kuri radīti trīs mēnešus ilgajā ceļojumā pa Austrālijas plašumiem. «Tās svelmi var pilnīgi sajust,» saka Diāna Barčevska. Uz šo attālo kontinentu viņam palīdzējusi nokļūt uzvara 2013. gada konkursā SEB stipendija glezniecībā, kurā piedalījušies 45 dalībnieki. «Klāvs zina, ko grib un ko dara. Viņš ir gleznotājs, kas eksperimentē ar virsmu, materiāliem, un viņam uz visu ir oriģināls skatījums,» toreizējo Latvijas Mākslas akadēmijas 3. kursa studentu raksturoja Glezniecības katedras vadītājs Andris Vītoliņš.