Citādi man būtu krietni mazāka māmiņas alga - par 350, 400 latiem mēnesī,» viņa saka. Ieva ģimenē ir galvenā pelnītāja - mēnesī saņem 950-1000 latu pēc nodokļu nomaksas, savukārt vīrs - minimālo algu. Māmiņalga būtu līdzīgi liela kā šobrīd uz rokas saņemtais atalgojums. Datums dzemdībām Ievai ir tik svarīgs, jo nākamnedēļ stāsies spēkā jauna kārtība - daudziem vecākiem, kuru bērni dzimuši pēc šā gada 2.novembra, pabalsti būs apcirpti.
Ievas ģimenei tas nozīmēto to, ka, piemēram, vairs neizdotos samaksāt kredītu par iegādāto māju, kā arī mājas uzturēšanas izdevumus. Labklājības ministrijas (LM) Pabalstu nodaļas vecākais referents Maksims Ivanovs saka: «Pabalsta apmēra ierobežojums skars tos vecākus, kuru alga ir 500 latu mēnesī un vairāk.» Tiesa, LM nav informācijas, cik naudas varētu valsts ieekonomēt. Vecāku pabalstu - māmiņalgu vai tētiņalgu saņem viens no vecākiem, to var saņemt pēc maternitātes pabalsta beigšanās uzreiz pēc bērna dzimšanas. Plānotās izmaiņas attiecībā uz 3.novembrī dzimušo bērnu vecākiem būs šādas: ja aprēķinātā pabalsta apmērs pārsniegs 11,51 latu dienā, izmaksājamā pabalsta maksimālais apmērs dienā būs 11,51 lats plus 50% no summas virs 11,51 lata. Piemēram, ja vidējā apdrošināšanas iemaksu alga iepriekšējo 12 mēnešu periodā (divus mēnešus pirms pabalsta piešķiršanas) bijusi 600 latu mēnesī vai 20 latu dienā, tad aprēķinātais vecāku pabalsts būs 382 lati.
Izmaiņas arī skars maternitātes un paternitātes pabalstus - no 3. novembra līdz 2012. gada 31. decembrim šo pabalstu apmērs būs 80% no cilvēka vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Ja šo pabalstu apmērs pārsniegs 11,51 latu dienā, tad to maksimālais apmērs dienā būs 11,51 lats plus 50% no summas virs 11,51 lata. Šos pabalstus piešķir, lai kompensētu darbā negūtos ienākumus, kad sieviete aiziet grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā. Vecāki var izvēlēties - saņemt kādu no šiem pabalstiem vai to vietā vecāku pabalstu pēc bērna piedzimšanas.
Tiesa, lielākās ārstniecības iestādes, kas pieņem dzemdības, neatzīst, ka būtu kāds grūtnieču pieplūdums, kuras vēlētos plānotos ķeizargriezienus tieši datumos pirms māmiņu algas apcirpšanas dienas. Rīgas Dzemdību nama Anestezioloģijas un reanimācijas nodaļas un operāciju bloku vadītāja Maija Zemberga pirmdien Dienai teica: «Es neredzu, ka šajā nedēļā būtu kāds pārslogojums. Arī 10.10.10. datumā tāda pieplūdumsa nebija un iepriekšējā reizē, kad samazināja māmiņu algas, nebija.» Stradiņa slimnīcas sabiedrisko attiecību pārstāve Ieva Stibe zina teikt, ka neesot nekādas ievērojamas atšķirības pirms un pēc 3.novembra, «vienīgi mūsu ginekologi stāstīja, ka trīs grūtnieces, kurām ķeizargrieziens jāveic medicīnisku indikāciju dēļ, labāk izvēlējušās nākamās nedēļas sākumu nekā beigas». Jūrmalas slimnīcas pārstāve Laila Bekmane saka: slimnīcā bijis tikai viens gadījums, ka sieviete plānveida ķeizargriezienam māmiņalgas apjoma dēļ izvēlējusies datumu pirms 3. novembra.