Pieaugušo rūpes par viņiem aprobežojušās ar neregulāru ēdiena ienešanu. Par cietsirdīgu un vardarbīgu izturēšanos pret mazgadīgiem bērniem Gulbenes rajona tiesa šonedēļ piespriedusi nosacītu sodu trim Rankas pagasta iedzīvotājiem - bērnu mātei, tēvam un vecmāmiņai. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas speciālisti veiks pārbaudes Rankas pagasta bāriņtiesā un Sociālajā dienestā, lai noskaidrotu lietas apstākļus un atbildīgo dienestu darbību vai bezdarbību, tomēr, kā _Dienai_ norāda Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Millere, jau no tiesas lēmuma un blakuslēmuma var secināt, ka atbildīgie dienesti savus pienākumus nav pienācīgi pildījuši.
Sita ar žagariem un siksnu
Tiesnese Gunta Gulbinska stāsta, ka ģimenē auguši trīs bērni, bez mazākajiem vēl 2001.gadā dzimusi meitene, kas nez kāpēc varējusi dzīvot labākos apstākļos nekā māsa un brālis. Cietsirdība nākusi gaismā pagājušā gada septembrī, kad bāriņtiesas darbiniece ierosinājusi, ka jaunākajiem bērniem jāapmeklē bērnudārzs, tāpēc mazuļi aizvesti pie ģimenes ārsta. Viņa konstatējusi uz ķermenīšiem sasitumus, strutojošas brūces, bērni bijuši nemazgāti, blusu sakosti, novājināti, nepaēduši. Četrgadīgā meitenīte runājusi tikai zilbes. Kopā ar policiju apsekojot bērnu dzīves apstākļus, atklājusies tik šokējoša aina, ka mazie nekavējoties izņemti no ģimenes un nosūtīti uz krīzes centru Dardedze, kur esot stāstījuši arī par to, ka tētis viņus sitis ar žagariem un siksnu.
Vecākiem mājas augšstāva istabā bijis gan televizors ar satelītiekārtu, dators ar interneta pieslēgumu, mūzikas centrs un labas mēbeles, labos apstākļos dzīvojusi arī vecmāmiņa kopā ar vecāko meiteni. Ģimene iztikusi arī no vecmāmiņas pensijas, bērnu pabalsta un mātes (1983) algas, kura pat devītajā grūtniecības mēnesī strādājusi gaterī. Tēvs (1981), aizbildinoties ar vājo veselību, nekad algotu darbu neesot strādājis, dienas vadījis, čatojot internetā. Bērnus ieslēdzis, lai tie netraucētu.
Pieaugušajiem celtas apsūdzības pēc KL 174.panta 2.daļas - par cietsirdīgu vai vardarbīgu izturēšanos pret nepilngadīgo, ja ar to nodarītas fiziskas vai psihiskas ciešanas un ja tās nodarījušas personas, no kurām cietušais ir materiāli vai citādi atkarīgs. Pants paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai arestu, vai piespiedu darbu. G.Gulbinska teic, ka, nosakot sodu, bijis jāņem vērā vainu mīkstinošie apstākļi - apsūdzētie iepriekš neesot bijuši tiesāti, nebija iereibuši, savu vainu atzinuši un lūguši lietu izskatīt bez pierādījumu pārbaudes.
Jau tad, kad piedzimusi pirmā meita, vecākiem uz laiku apturētas aprūpes tiesības, jo viņi nepratuši aprūpēt mazuli, tas pats atkārtojies arī pēc otra bērna piedzimšanas, tomēr, kā apgalvo gan Rankas pagasta bāriņtiesas vadītāja Sandra Tonne, gan sociālā darbiniece Tatjana Zīlīte, viņas neesot varējušas iedomāties, ka vecāki pret bērniem varētu izturēties tik cietsirdīgi. «Secināt atstāšanu novārtā ir ļoti grūti, ja ģimene to slēpj. Jā, es biju arī mājā iekšā, bet tas, ka bērniem netīras mutes un grīda nav mazgāta, vēl nav pamats tos izņemt no ģimenes,» saka S.Tonne. I.Millere gan uzsver - tam, ka vecākiem uz vecākajiem bērniem uz laiku jau bijušas atņemtas aprūpes tiesības, gan vajadzēja pastiprināt dienestu interesi arī par pārējiem bērniem.
Vai atgriezīsies ģimenē?
Visi trīs bērni tagad atrodas audžuģimenes gādībā. Likumā par bāriņtiesu noteikta prasība pēc gada atkārtoti skatīt jautājumu par iespējām bērniem atgriezties ģimenē. Tiesnese G.Gulbinska uzskata, ka pat šāda doma ir nepieņemama un amorāla attiecībā pret cietušajiem bērniem, tāpēc tiesa pieņēmusi blakuslēmumu, kurā lūdz izvērtēt bāriņtiesu, kas nepietiekami veica savus pienākumus, lai laikus konstatētu un pārtrauktu bērnu ciešanas ģimenē. Arī I.Millere uzskata, ka šajā konkrētajā gadījumā bez īpašas apstākļu un riska faktoru izvērtēšanas nevar izskatīt jautājumu par bērnu atgriešanos ģimenē.