Edmunds Rudzītis
SEB bankas sociālekonomikas eksperts
Budžeta samazinājumi pieņemti lielā steigā, pilnībā neizvērtējot sekas un tiesiskās paļāvības principus, tādēļ valdībai nāksies meklēt citus veidus izdevumu samazināšanai. Diemžēl solidarizēšanos Latvijā panākt ir grūti. Daudziem savs krekls tuvāks, neapzinoties, ka krīzi ar tiesas spriedumiem atcelt nevar. Lata devalvācija būtu vieglākais, bet ne taisnīgākais ceļš - šajā gadījumā visvairāk ciestu tieši neaizsargātākie iedzīvotāji, bet reformas valsts pārvaldē pat netiktu sāktas.
Mārtiņš Bitāns
Latvijas Bankas ekonomikas eksperts
Kur ņemt naudu? Galvenokārt uz budžeta izdevumu samazināšanas rēķina, uzlabojot izlietojuma efektivitāti un veicot strukturālās reformas. Ilgtspējīga budžeta politika ir nepieciešama jebkurā gadījumā. Dzīvot pāri saviem līdzekļiem ilgi nevaram atļauties, jo finansējums ir ierobežots. Vai lata devalvācija aizstātu saprātīgu budžeta politiku? Nē, tieši otrādi - tā tikai radītu papildu nestabilitāti tautsaimniecībā, apdraudot izaugsmes atjaunošanos. Ir zināms apjoms, par cik vajag konsolidēt budžetu, lai nodrošinātu stabilitāti tautsaimniecībā un atjaunotu izaugsmi.
Ģirts Rungainis
Investīciju kompānijas Prudentia vadītājs
Vērtējot lēmumu par tiesnešu algām, nākas secināt, ka valsts sektors ir tāda kā svētā govs, kur izmaksas nevar samazināt. Ja sekos citas sūdzības par algu samazināšanu un tās atzītu par pamatotām, tad nāktos taupīt uz citu valsts sektorā strādājošo rēķina. Ja mums vairs neaizdotu, tad vienīgais ceļš būtu lata devalvācija. Tādā gadījumā valsts taupītu caur valūtas vērtības pazemināšanu. Attīstībā atgrieztos deviņdesmito gadu vidū. Tagad ir daudz negatīvu emociju, bet lata devalvācijas dēļ to būtu krietni vairāk. Cilvēkiem ir jāsolidarizējas un kopā jāpārdzīvo šis grūtais laiks.