Šī brīvā laika pavadīšanas ideja (angliskajā versijā Crazy Roller) tika prezentēta biznesa ideju konkursā Ideju kauss 2008. gadā un ieguva trešo vietu.
Šīs idejas autors ir Gints Šāvējs. Viņš savulaik redzējis televīzijā pārraidi, kā uz Marsa nolaižas bumbas formas zonde. Tā piezemējoties lēkāja. «Kā būtu, ja tādā bumbā iekšā sēdētu cilvēks,» viņš spriedis. Vēlāk Gints piesaistījis inženieri Robertu Brīvlauku, abi ķērušies pie idejas īstenošanas un nodibinājuši firmu.
Kūlenis kalnā un lejā
Gribu redzēt kā Trakais rotors ripo! Tomēr to, kā ierīce darbojas dzīvē, man neizdodas skatīt, jo rudenī šī atrakcija nedarbojas. Dubļi. Ar to kūleņot var vasarā un ziemā. Roberts rāda filmētus kadrus datorā. No malas šķiet, ka tik ātri rotors nemaz neskrien uz priekšu, bet Roberts stāsta, ka viens kūlenis tiek veikts četrās sekundēs. Ātri gan! Vai var izkrist? «Nevar!» nosaka Roberts, «jo sporta sēdekļos esošais cilvēks piestiprināts ar drošības jostām.» Lai, ripojot no kalna, bumba neaizskrietu nevēlamā virzienā, tā ar vinču ir savienota ar trosi. Tāpēc to var apstādināt jebkurā brīdī, ja, piemēram, pretī izskrien cilvēks vai braucējs rāda zīmi, ka atrakcijas ir gana. Ja bumba tiek apstādināta, tad kūleņotājs apstājas uz kājām, nevis uz muguras vai ar galvu uz leju. Izjūtas adrenalīna meklētājs gūst divos virzienos - veļoties no kalna un kūleņojot augšup. Kalnā augšup kūleņi jāmet atmuguriski, bet, ripojot no nogāzes, kūleņi tiek mesti uz priekšu. Tā divas reizes augšup (ierīce tiek uzvilkta ar vinču) un lejup, un pilnīgi pietiekot, vairāk arī negriboties. «Ar ilgu ripināšanos ir tāpat kā ar ilgu dzeršanu, kas par daudz, tas skādē,» skaidro Roberts. Atrakcija patīk gan bērniem, gan pieaugušajiem, bet, lai ar to kūleņotu, ir jābūt vismaz metru piecdesmit garam. Īsākam ekstrēmo izjūtu cienītājam nav piemēroti sporta sēdekļi un drošības jostas, gluži tāpat kā tas ir, braucot ar autiņu. Ripot nedrīkst arī cilvēks, kurš smagāks par 90 kilogramiem.
Izmēģinājuma trusīši
Jauns velosipēds izgudrots nav, saka Roberts. Līdzīgas atrakcijas pasaulē ir, bet tieši tāds karuselis uz kalna kā Trakais rotors neesot vis. Sākotnēji ideja par atrakciju abiem izgudrotājiem bijusi skaidra, turpretim, lai to realizētu dzīvē un nonāktu līdz pirmajam prototipam, nācies eksperimentēt. Parasti eksperimentus veic ar manekeniem, bet tādas naudas abiem izgudrotājiem neesot bijis, tāpēc ierīci Gints un Roberts izmēģinājuši uz savas ādas. «Bijām pirmie izmēģinājuma trusīši,» saka biznesa partneri. Pirmais prototips tapis no ne visai droša materiāla. Cerams, ripojot baloni nesaplīsis, - tādas bijušas pārdomas, pirmo reizi veļoties no bērnu ragavu kalniņa Žagarkalnā. Sākotnēji bumbā bijusi tikai viena sēdvieta, bet vīri koncepciju mainījuši, jo ripināties divatā esot drošāk un jautrāk. No biznesa viedokļa arī lētāk. Pēc pirmā mēģinājuma ripojošā atrakcija ir uzlabota. Kopā tapis piecpadsmit prototipu, no kuriem gala produkts veiksmīgi aizvadījis savu pirmo sezonu Ventspils atrakciju parkā. Apmierināti esot gan īpašnieki, gan kūleņotāji. «Jā, tagad var teikt, ka ierīce ir gatava,» saka Gints. Tā ir sertificēta, tiek strādāts arī pie patenta iegūšanas.
Ūdenslīdēju sabotāža
Trakajam rotoram ir ar gaisu piepūsti baloni, tātad teorētiski tam jāpeld un, ja ierīci vilks laiva, arī jāripo, Roberts stāsta par to, kā radās ideja Trako rotoru pieregulēt tā, lai tas darbotos arī uz ūdens. Pērnā vasara aizvadīta eksperimentējot, un nu Trakais rotors pieregulēts tā, ka sālsūdenī darbojas bez aizķeršanās. «Kā būs dienvidos, kur jūrā ir citāda iegrime? Ir atkal jāmēģina,» spriež Gints.
Kas notiek, ja pārplīst baloni? «Nekas nenotiek. Baloni veidoti no materiāla, kas nemaz nevar tik vienkārši pārsprāgt. Ja tomēr rodas caurums, gaiss ārā nāk lēnām. Testi pierāda, ja sabojājies viens vai pat divi baloni, ierīce nenoslīkst, bet turpina ripot. Tā kā rotora sastāvā ir astoņi baloni, tad, lai pārdurtu tos pašus divus, jābūt trakai ūdenslīdēju sabotāžai,» spriež Roberts.
Pieprasījums pēc trakā karuseļa esot arī ārzemēs. Pārrunas ir procesā, stāsta Gints. «Negribējām ātrāk pārdot, kamēr atrakcija nav nostrādājusi vismaz vienu sezonu Latvijā. Ja kāda nianse vēl jānostrādā vai jāpieslīpē, tad vieglāk to ir izdarīt dzimtenē. Tagad tas ir izdarīts. Trakais rotors uz ūdens šovasar veiksmīgi nostrādājis savu pirmo sezonu Baltezerā un uz kalna Ventspils atrakciju parkā. Roberts, Rīgas Tehniskās universitātes absolvents, stāsta, ka ar vienu produktu nepietiek, lai bizness veiksmīgi darbotos. Tāpēc tiek izstrādātas jaunu atrakciju skices.
RTU Inovāciju un tehnoloģiju pārneses centra mājaslapā atrodamā informācija liecina, ka Trakais rotors nav vienīgais veiksmes stāsts. Maģistrantūras studentu, kuri apgūst inovācijas un uzņēmējdarbību, izgudrojumi ir kokosriekstu atvērējs, inovatīvs spilventiņš atpūtai mašīnā, interaktīvs ceļu stabiņš, pie klubkrēsla piestiprināms galdiņš, zivju zvīņu tīrītājs un citas lietas.