Aizsarglīdzekļi svarīgi
Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Romēna Namniece stāsta, ka nereti vasarā bērni gūst dažādus lūzumus un nobrāzumus, dragājot pa sētu ar divriteni vai skrituļslidām. Traumas ir vēl smagākas, ja negadījumā cietušajam bērnam galvā nav bijusi aizsargķivere un locītavu aizsargi, sevišķi, ja negadījumā iesaistīts autotransporta līdzeklis. Tāpēc Namniece aicina bez ķiveres bērnu uz ielas nelaist, jo «tā var izglābt bērna dzīvību». Svarīgi bērniem norādīt vietas, pa kurām viņi drīkst vai nedrīkst braukt. Tikpat svarīgi pašiem autovadītājiem jūnija pirmajās nedēļās būt piesardzīgiem, jo, sajūtot vasaras brīvību, bērni nereti šķērso ielu, neskatoties uz mašīnām, skaidro Liepājas reģionālās slimnīcas pārstāve Indra Grase. Smagas muguras traumas bērni arī gūst, lēkājot uz batuta, kuram nav apjozts aizsargtīkls.
Pastiprināta uzmanība brīvlaikā vecākiem jāpievērš bērnu drošībai uz ūdens. Nedrīkst bērnus laist peldēties nepazīstamās ūdenstilpēs. Jāuzmanās arī, bradājot pa ūdeni ar basām kājām, jo iespējams uzkāpt stikla lauskām un sagriezties.
Tradicionālas vasaras traumas ir dzīvnieku kodumi, tāpēc bērniem jāizskaidro, ka iet klāt un paijāt svešus dzīvniekus nedrīkst. Jāuzmanās pat tad, ja gribas samīļot sen neredzēto vecmāmiņas mīluli laukos, skaidro Namniece, jo ne vienmēr dzīvnieks bērnu pazīst un ir gatavs viņa mīlestības izpausmēm.
Pielāgota vide
Mazāko klašu skolēnu vecākiem vasaras brīvlaikā jāpadomā par to, lai mājās atstātais bērns netiktu klāt sērkociņiem vai sadzīves ķīmijai. «Vecākiem jāpiemēro mājas vide tā, lai bērnam būtu ko darīt, lai viņam nenāktu galvā pekstiņi,» skaidro I. Grase.
Ja bērns nav atstāts bez uzraudzības un ir uzticēts auklei vai aizvests uz laukiem pie vecvecākiem, tēvam un mātei būtu jāinformē aizbilstamie par to, kā dažādās situācijās bērns var reaģēt, skaidro Namniece. Aizbildņi, kas ikdienā nav kopā ar bērnu, nevar paredzēt, kādas palaidnības viņš spējīgs sadarīt.