Krūzītē uzlieta kafija
1. Jo svaigāka kafija, jo garšīgāka. Tāpēc pērkot pievērsiet uzmanību datumam, kurā tā grauzdēta. Ja kafiju dzerat maz vai dzīvojat viens, nepērciet lielos iepakojumus. Kafija atvērtā pakā aromātu un garšas īpašības sāk zaudēt nedēļas laikā. Līdzīgi kā ar maizi - arī pēc trim dienām tā vēl būs ēdama, tomēr vairs ne tik svaiga un garšīga.
Es ieteiktu labāk nopirkt (vai atrast vecās, no padomju laika saglabājušās) kafijas dzirnaviņas un malt pupiņas pašam. Taču, ja pērkat pupiņas nevis pakā, bet specializētajos veikalos, kur kafija tiek pārdota vaļēja uz svara, pievērsiet uzmanību, kā tā tiek glabāta. Vislielākais kafijas ienaidnieks ir gaiss un gaisma. Ja pupiņas tiek glabātas vienkāršos stikla vai citos traukos, nevis speciālās vakuuma tvertnēs, aromātu un garšu kafija ir zaudējusi jau veikalā.
2. Kafijas un ūdens proporcija. Ja nedzerat īpaši vāju vai īpaši stipru kafiju, vidējais stiprums ir 8 g kafijas (apmēram divas tējkarotes ar mazu kaudzīti) uz 100 ml ūdens.
3. Ūdens temperatūra. Ūdenim, ar kuru apliesiet brokastu kafiju, optimālā temperatūra ir 95-96 grādi. Parasti tāds arī tiek uzliets kafijai - verdošais ūdens lejot paspēj atdzist, turklāt daļu siltuma tas atdod aukstajai krūzei.
4. Nelieciet krūzei virsū šķīvīti. Labāka ekstrakcija - kafijas eļļu atdalīšanās - notiks, ja kafijai tiks klāt vairāk gaisa. Uzlejot ūdeni, biezumus ar karotīti kārtīgi samaisiet, lai tie labāk samirkst. Pēc trim minūtēm kafija būs ievilkusies un gatava dzeršanai. No tā, vai kafiju uzliesiet krūzītē vai franču preskannā, dzēriena garša nemainīsies.
Kafija mokas kanniņā
Ja jums mājās nav kafijas automāta, es tomēr ieteiktu kafiju uzliet nevis krūzītē, bet nopirkt mokas kanniņu. Piemēram, Itālijā tā ir katrā mājā. Dažnedažāda materiāla kanniņas atšķirīgos izmēros (1-18 tasēm) nopērkamas arī Latvijā virtuves piederumu veikalos. Es lietoju oriģinālo šīs kannas izgudrotāja Alfonso Bjaleti 1933. gadā radīto Moka Express modeli. Viegla alumīnija kanniņa divām tasēm kafijas ar bakelīta (elektroizolējošs materiāls) rokturi. Manuprāt, vislabākā no visām. To pirku Rīgā apmēram par 15 latiem.
Kafijas pagatavošana. Kanniņas pamatnē līdz ventilim ielej ūdeni, filtra trauciņā ieber kafiju. Ja izmantosit rupjāk maltu, dzēriens būs vieglāks. Pārāk smalkai ūdens tvaiks netiks cauri, tāpēc vislabākā ir vidēja maluma kafija. Tad uzskrūvē kanniņas augšdaļu (cieši!), liek kannu uz elektriskās vai gāzes plīts un vāra. Uzmaniet no liesmām rokturi! Ūdenim kannas apakšdaļā sakarstot, uzkrājas tvaiks, kas spiež ūdeni pa speciālu caurulīti uz augšu. Tas filtrējas cauri kafijai, eļļas ekstrahējas, un dzēriens uzkrājas kanniņas augšējā traukā. Kamēr kafija vārās, nav ieteicams vāciņu vērt vaļā. Var apdedzināties. Kad ūdens tvaiks pa kanniņas snīpi sāk nākt ārā, skaidrs, ka kafija gatava. Kannu noņem no plīts, dzērienu lej krūzē un dzer melnu vai ar pienu un cukuru. Kanniņu atdzesē, izmazgā un kārtīgi izslauka.
Moka Express kanna ir ērta arī līdzņemšanai laivu braucienos, snovojot un ceļojot.