Dzīvniekam ceļotājam jābūt mikročipētam, vakcinētam un jābūt savai Mājas (istabas) dzīvnieka pasei. Ja dodaties ārpus Latvijas, vēlams laikus (ja braucat uz kādu valsti ārpus ES, tad pusgadu iepriekš) doties pie veterinārārsta un noskaidrot attiecīgās valsts prasības dzīvnieku ievešanai. Tās varētu būt mikročips, pase un derīga vakcinācija, bet ir valstis, kas pieprasa attārpošanu, atblusošanu un pat specifisku infekcijas slimību testus laboratorijā. Agrāk dažas valstis (piemēram, Lielbritānija) bija noteikušas sešu mēnešu trakumsērgas novērošanas karantīnu dzīvniekiem, kas iebrauc no valstīm, kurās sastopama trakumsērga. Tagad šī prasība vairs nav spēkā. Par trakumsērgas vakcināciju svarīgi atcerēties, ka dzīvniekam jābūt mikročipētam (identificētam ar mikroshēmu) pirms trakumsērgas vakcinācijas (ja mikročipu ievieto pieaugušam dzīvniekam, tad trakumsērgas vakcinācija skaitās «juridiski esoša», kad dzīvnieku pret trakumsērgu vakcinē atkārtoti). Tas ir svarīgi tikai, izbraucot no valsts. Svarīgu informāciju par juridiskajiem aspektiem, ceļojot ar dzīvnieku uz ārzemēm, var atrast Pārtikas un veterinārā dienesta mājaslapā www.pvd.gov.lv.
Ja dzīvnieks ceļo ar lidmašīnu, jānoskaidro aviokompānijas prasības attiecībā uz dzīvnieku pārvadāšanu - noteikumi ir atrodami katras aviokompānijas mājaslapā - parasti tiek norādīts dzīvnieka pārvadāšanas būra lielums un veids. Dzīvnieka būrim jābūt speciāli marķētam. Tajā vēlams ieklāt vienreiz lietojamos paladziņus. Jākonsultējas ar veterinārārstu, ja dzīvniekam būs nepieciešams nomierinošs līdzeklis.
Ja paredzēts pirmais ceļojums ar auto, svarīgi iepriekš izmēģināt īsākos braucienos, kā dzīvnieks uztver braukšanu - vai tā neizsauc vemšanu un pārāk lielu stresu. Vemšanu var pārtraukt ar speciālām šim nolūkam domātām veterinārajām zālēm. Tomēr, ja braukšana dzīvniekam izraisa vemšanu, vajadzētu nopietni padomāt, vai gaidītā atpūta neizvērtīsies par apgrūtinājumu visiem.
Ceļojuma laikā dzīvniekam jānodrošina svaigs ūdens un pastaigas. Parasti lielos suņus pārvadā bagāžniekā, mazos - uz aizmugurējā sēdekļa. Gan no dzīvnieka, gan no pārējo mašīnas pasažieru drošības viedokļa suņus svarīgi mašīnā piesprādzēt. Veterinārajās klīnikās un zooveikalos ir nopērkamas speciālas auto drošības siksnas suņiem (četri dažādi izmēri). Nopērkami arī speciāli auto sēdekļu pārvalki un barjeras, kas atdala bagāžnieku no auto salona.
Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, nodrošinieties ar ceļojuma aptieciņu dzīvniekam (pārsēji, brūču dezinfekcijas līdzeklis, pretcaurejas zāles (Florentero, ProPectalin), ērču izņemšanas pinceti, PetFlex pašlīpošo saiti un veterinārārsta telefona numuru.
*veterinārārste, Universitātes Vetfonds