«Bruno Plūme ir apbrīnojams cilvēks, kurš cienījamos seniora gados ir saglabājis ļoti daudz mundruma un spēka,» par jaunās grāmatas autoru saka Irēna Kļaviņa, Pāles pagasta pārvaldes sekretāre, biedrības Limbažu lauvas pārstāve.
Limbažnieks Ilgonis Dambītis grāmatas Ceļš uz Latviju priekšvārdā raksta:
«Grāmatas autors ir Limbažu novadnieks vārda pilnā nozīmē. Vācu laikā līdz ar citiem 17-gadīgajiem iesaukts vācu armijā no Limbažu Valsts ģimnāzijas sola un, vāciešiem atkāpjoties, nonācis Vācijā. Turpmākie dēkainie gadi ar kalpošanu divās armijās un ar diviem gūstiem jau aprakstīti. Pēc Parīzē pavadītiem pāris gadiem Bruno Plūme izceļo uz Kanādu un apmetas Toronto, kur jau ir izveidojusies ievērojama latviešu kolonija ar draudzēm un neskaitāmām biedrībām. Turpmākā dzīve Bruno Plūmem sākumā ir līdzīga kā visiem iebraucējiem - ar smagu darbu, veiksmēm un neveiksmēm. Tomēr arī panākumi neizpaliek. Pēc pirmajiem darbiem, mazgājot grīdas noliktavās, un pēc vairākiem gadiem, apgūstot iemaņas dārgmetālu apstrādē, savus pensijas gadus Bruno sagaida kā vadītājs vienā no Toronto rūpnīcām.»
Bruno Plūme vienmēr ir interesējies par latviešu dzīvi ārzemēs un Latvijā. Pirmoreiz pēc kara viņš Latvijā atgriezies kā tūrists jau 1966. gada vasarā, pēc 1990. gada atmodas cieši nolēmis atgriezies Latvijā pavisam.
Seniora kontā jau ir divas pirms tam izdotas grāmatas.
Savā pirmajā darbā Ārzemnieku leģions un latvieši autors aprakstījis vairāk nekā 200 latviešu gaitas un likteņus šajā leģendārajā ieroču vienībā. Bet, pārceļoties uz Limbažiem un vērojot pilnīgu limbažnieku neziņu par pirmspadomju laiku dzīvi novadā, Limbažu laikrakstā Auseklis Plūmes kungs turpinājumos publicēja Limbažu stāstus, kas vēlāk tika izdoti brošūrā un pēc tam grāmatā līdz ar citu novadnieku atmiņām.
Grāmatā Ceļš uz Latviju apkopotas vēstules kā dokumentālas liecības par kara laikā izceļojušā Bruno Plūmes atgriešanos Latvijā. Autors raksta vēstules no Latvijas uz Kanādu, un tajās dokumentēti pirmie ceļojumi uz Rīgu, ieskaitot pieturas toreizējā Ļeņingradā un Maskavā, un iespaidi par jauno atmodu Latvijā.
Autora humora izjūta un dzīvīgais stāstījums, kuru caurvij fakti, veido dokumentālu stāstu par latvieša atgriešanos dzimtenē.
«Pirmie ceļojumi uz toreizējo Padomju Savienību bija kā brauciens uz otru Mēness pusi. Reizē baisi un interesanti,» stāsta grāmatas autors Bruno Plūme. Viņš turpina: «Šī ir mana trešā grāmata, kurai materiālus esmu sācis apkopot jau no 90. gadu sākuma. Esmu liels grāmatu lasītājs - jo īpaši aizrauj literatūra par vēsturi. Savulaik biju liels rakstītājs. Arī tagad - man jau ir 86 gadi! - piesēžos pie datora, tomēr vairs nav tās uzņēmības, lai lolotu ieceres par vēl kādu grāmatu. Laikam vecums nāk.»
Bet 2014. gadā senioram vēl ir kāds sapnis. «Vēlos sapulcināt kopā visus savus radus manos laukos - skaistā vietā Limbažu novada Pāles pagastā,» savas šī gada ieceres atklāj Bruno Plūme.
Finansiāli grāmatas izdošanu atbalsta Izglītības un kultūras fonds Kanādā, Limbažu novada pašvaldība un arī privātpersonas.
Grāmata ir pieejama ne tikai interesentiem Latvijā, bet arī lasītājiem Kanādā un citur pasaulē. Pie mums to var iegādāties Limbažu muzejā un Rīgā - Kara muzejā un Okupācijas muzejā.