Aļaskas Piekrastes izpētes centra līdzstrādnieks Patriks Čāndlers stāsta, ka jau gadiem no Klusā okeāna Aļaskas krastos tiek izskalotas atlūzas, kas atpeldējušas no Āzijas, tādēļ neesot iespējams ar pilnīgu pārliecību pateikt, ka pašlaik novērotās drazas ir cunami radītas. «Taču mēs nekad neesam redzējuši tik lielus apmērus. Iepriekš esam atraduši dažus desmitus lielu melnu boju, ko izmanto japāņu zivjaudzēšanas fermās. Tagad mēs redzam simtiem,» P. Čāndlers atklāj aģentūrai AFP, «bez cunami tam nav nekāda cita izskaidrojuma.»
Gaidāms, ka drīzumā Japānas postošā cunami radītās atlūzas lielā daudzumā sasniegs arī Kanādas rietumu piekrasti, tādēļ Britu Kolumbijas provinces valdība aicinājusi brīvprātīgos piedalīties drazu savākšanas darbos, trešdien ziņoja Kanādas raidsabiedrība CBC.
Austrālijas zinātnieki esot aprēķinājuši, ka pēc pērn notikušā cunami, kas radīja milzu postījumus Japānas austrumu piekrastē, Klusajā okeānā ieskaloti aptuveni 5 miljoni tonnu atlūzu. 70% no tām esot nogrimuši netālu no krasta, bet aptuveni 1,7 miljoni tonnu joprojām atrodas okeānā un lēnām dreifē uz ASV un Kanādas piekrasti. Pētnieki Havaju salās esot izstrādājuši datorsistēmu, kas paredz, kur un kad atlūzas tiks izskalotas.
Aprīlī ASV Krasta apsardze netālu no Aļaskas piekrastes nogremdēja japāņu zvejas kuģi, ko pirms gada okeānā bija ieskalojis cunami vilnis. Bet pirms dažām nedēļām Britu Kolumbijā pludmalē tika atrasts motocikls ar Japānas numura zīmi.