HIV, citu asins un seksuālās pārneses infekciju un riska uzvedības izplatības pētījumu prostitūcijā nodarbināto sieviešu vidū veica biedrība Papardes zieds kopā ar LIC. Pētījums notika EK projekta BORDERNETwork ietvaros, to līdzfinansēja LIC. Līdzīgi pētījumi šogad notika arī Igaunijā, Vācijā un Bulgārijā. Iepriekšējos gados pētītas tika citas riska grupas - narkotiku injicētāji, vīrieši, kuriem ir sekss ar vīriešiem.
Pētījumā aptaujātas 117 prostitūcijā nodarbinātas sievietes vecumā no 18 līdz 48 gadiem un vecākas. Viņām ņēma asins analīzes no vēnas. 21,4% sieviešu analīzēs konstatēja HIV, 58% - vīrushepatītu C. Anoģenitālās herpes konstatētas 62% sieviešu, 39% konstatētas hlamīdijas, 23% - sifiliss. 46% sieviešu konstatēts vīrushepatīts B, taču no tām 4% ar šo vīrusu var inficēt savu partneri. Šīs ir slimības, ar kurām seksuālo attiecību ceļā iespējams inficēt partnerus. Pētījumā arī secināts, ka ir augsti uzvedības riski infekciju tālākai izplatībai, jo 82,7% sieviešu injicējušas narkotikas, 62% lietojušas kopīgas šļirces. 14,5% nav lietojušas prezervatīvu pēdējo attiecību laikā. Atklājās arī, ka no pēdējiem 10 klientiem vidēji 3,2 pieprasījuši seksu bez prezervatīva. Secināts, ka prostitūcijas ierobežošanas noteikumi nestrādā, jo 23% meiteņu prostitūcijā iesaistījušās, nesasniedzot 18 gadu vecumu. Turklāt tikai 7,7% ir obligātās veselības grāmatiņas, taču, lai to iegūtu, jābūt veselai. «Sievietēm ir visa šī infekciju «buķete», un nav zināms, kas ir viņu klienti, ko viņi aiznes mājās. Secinājām, ka valstī ieviestās sistēmas nestrādā,» saka Iveta Ķelle, Papardes zieds vadītāja.
Sievietēm vēl jāveic atkārtotas analīzes, lai rezultātus precizētu. «Mums ir vienošanās ar LIC nodaļām - ja meitenēm atklāj kādu no infekcijām, uzreiz rakstām norīkojumu uz šīm nodaļām un viņas bez maksas var saņemt pirmo konsultāciju un analīzes,» stāsta I. Bulmistre, kura kopā ar kolēģi Līgu Šarakovu veica pētījumu. Vairākas meitenes šo pakalpojumu izmantoja, dažas atteicās.
Vairākums pētījumā iesaistīto sieviešu sniedz seksa pakalpojumus uz ielas. Meitenes ir dažādas, daļai ir psihoneiroloģiski traucējumi, dažas - vājdzirdīgas. Sievietes pētījumam uzmeklēt nebija viegli, daļa atteikušās. «Sākumā izvēlējāmies trīs meitenes. Pēc tam katra no trim atveda trīs, un viņas atkal atbilstoši pa trim,» saka I. Bulmistre. Tikai 71 meitene saņēmusi analīžu rezultātu, pārējās 46 dalībnieces par rezultātiem nav interesējušās. Viena pētījuma dalībniece, kura ar prostitūciju nodarbojas jau vairākus gadus un regulāri pārbauda veselību, bijusi diezgan droša, ka kāds klients viņu inficējis ar HIV apzināti. Viņš par seksu bez prezervatīva maksājis stipri vairāk naudas, tāpēc viņa, nenojaušot neko par slimību, piekritusi.