Pēc RDSD direktora pienākumu izpildītāja Krišjāņa Petera teiktā, tas esot bijis vienīgais salmiņš, pie kā pieķerties, lai sadarbību ar negodīgo komersantu pārtrauktu. Viņš solīja, ka tuvākajā laikā no tuneļa pazudīšot arī otra tirgotava, taču Diena pārliecinājās, ka tā joprojām atvērta un no agra rīta līdz pat vēlam vakaram caur kioska logu apmaiņā pret naudu kāda roka izsniedz safasētu «vīraku», kas patiesībā ir ar marihuānai līdzvērtīgu efektu izraisošu ķīmisku vielu apsmidzināts zāļu maisījums.
Padzīs lifts
«Sadarbību ar šo uzņēmēju cerējām pārtraukt pēc tāda paša scenārija kā ar iepriekšējo, taču tas neizdevās - tirgotājs uzstāja, ka tirgojot vīraku, kas pēc būtības ir saimniecības prece. Arī policija neko aizliegtu šajā vielā nekonstatēja, tāpēc mēs palikām sasietām rokām un citu likumīgu veidu, kā šo līgumu pārtraukt, departamentam diemžēl nebija,» skaidro K. Peters. Tomēr šķiet, ka minētajam narkotirgonim, kurš Uzņēmumu reģistrā sevi pieteicis kā SIA Mihalich, tuvākajās nedēļās izdevīgais novietojums būs jāpamet - RDSD kioska vietā būvēs liftu, lai personas ar īpašām vajadzībām varētu nokļūt Stacijas laukumu un 13. janvāra ielu savienojošajā tunelī. Šim nolūkam departaments pašvaldības budžeta grozījumos lūdzis paredzēt 27 tūkstošus latu un K. Peters sola, ka līdz lifta projektēšanas sākumam līgums ar SIA Mihalich tikšot lauzts.
Kļūs nerentabls
Cerību staru legālo narkotiku apkarošanas ringā pirms nedēļas iespīdināja arī Saeima, nododot izskatīšanai komisijās grozījumus likumā Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību. Pieņemšanas gadījumā gada beigās tie policijai ļautu jebkuru jaunu psihotropo vielu tūlīt pēc to konstatēšanas uz 12 mēnešu novērtējuma laiku izņemt no aprites un noteikt pagaidu aizliegumu. Paredzamie grozījumi iedarbinātu sava veida mehānismu - vispirms policija vielu izņemtu, tad tai gada laikā tiktu veikta eks-pertīze, kuras rezultātus paziņotu Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC), kas, izvērtējot Eiropas agrās brīdināšanas sistēmā esošos atzinumus par katru konkrēto vielu un citu valstu pieredzi, lemtu par tās iekļaušanu aizliegto sarakstā. Pēc būtības šāda kārtība rūpalu padarītu nerentablu, jo likumsargi varētu izņemt visas no jauna radītās vielas. Veselības ministrijā uzsver, ka paredzamās izmaiņas strādās sabiedrības interešu labā, veicinot iedzīvotāju veselības aizsardzību.
SPKC Atkarības slimību riska analīzes nodaļas vadītāja Aija Pelne gan norāda - vēl pāragri cerēt, ka grozījumi apturēs apreibinošo maisījumu izplatību un brīvu pieejamību: «Efektivitāti redzēsim tikai, kad grozījumi stāsies spēkā. Tomēr ikviens uz priekšu spertais solis šī rūpala apkarošanā ir nozīmīgs - 2011. gadā veiktais Eirobarometra pētījums rāda, ka Latvijā gandrīz 9% jauniešu šo vielu mēģinājuši vismaz reizi. Dramatiskākā situācija ir vien Īrijā - tur rādītājs sasniedzis 16%.» Jautāta par apreibinošo maisījumu īpatsvaru atkarību izraisošo vielu vidū, A. Pelne atklāj, ka tendence pieaug: «Vielu brīvā pieejamība un samērā lētā cena rada ne vien lielu pieprasījumu, bet arī mītu par to, ka šie it kā dabīgie augu maisījumi ir nekaitīgi un nepārdozējami. Šis mānīgais efekts īpaši apdraud jauniešus.»
Atsavina regulāri
Iecerētos grozījumus atzinīgi vērtē arī Valsts policija (VP) - Rīgas reģiona pārvaldes (RRP) pārstāvis Toms Sadovskis norāda, ka jebkurš likumā paredzētais instruments cīņai ar legālajām narkotikām kārtības sargiem atvieglo darbu. Taču pašreiz policisti rūpalu cenšas apkarot ar sev pieejamām metodēm - sadarbojoties ar dažādiem valsts dienestiem, reidu laikā bieži vien tiekot atklāti ar tirdzniecību saistīti pārkāpumi - pārdevējiem neesot darba līgumu, tāpat netiekot izsisti čeki un ievēroti vides drošības noteikumi. Paradoksāli, taču tirgotavu darbību izdodas uz laiku apturēt tikai šo iemeslu dēļ, nevis tāpēc, ka tur nopērkamas atkarību izraisošas vielas. Otrdien VPRRP Latgales iecirkņa darbinieki vienā no šādām tirdzniecības vietām Jēzusbaznīcas ielā atsavināja 58 iepakojumus ar aizdomīgiem augu valsts izcelsmes maisījumiem. Ja ekspertīze parādīs, ka tie satur aizliegto vielu sarakstā esošas vielas, tirgotājiem draudēs kriminālatbildība.
Sapņo par brīvību
Tikmēr vairākos desmitos vietu Latvijā legālo narkotiku kioski turpina darbu un parādās arvien jaunas tirgotavas. Zīmīgi, ka tos var atpazīt pēc melni-dzeltena-sarkani-zaļā krāsojuma. Nesen atvērtajā zālīšu kioskā Rīgā, Pērnavas un Tallinas ielas stūrī uzrunātais pārdevējs atklāja, ka kombinācija simbolizē rastafārismu. Šīs XX gadsimta sākumā radušās Jamaikas strādnieku reliģiskās kustības pamatā ir uzskats, ka baznīca ir cilvēka paša ķermenis un ir svarīgi panākt iekšējo brīvību no aizspriedumiem un varas sistēmu žņaugiem. Lai tiektos pēc prāta brīvības, rastas lieto gandžu jeb marihuānu, bet, kā zināms, lielākajā pasaules daļā tā kriminalizēta. Ar to izskaidrojama pēc efekta līdzīgo, taču atļauto maisījumu straujā izplatība. Kopš 2007. gada Latvijā vien identificētas 30 jaunas psihoaktīvas vielas, bet visā Eiropas Savienībā - ap 150 jaunu vielu.