Šodien LM izstrādāto Ministru kabineta noteikumu projektu skatīs valsts sekretāru sanāksmē. Pilotprojekts iecerēts Latgalē, un, pēc LM aprēķiniem, tas varētu izmaksāt 80-90 tūkstošus latu. Pieteikties varēs 2013. gada pirmajā ceturksnī. Ja projekts būs veiksmīgs, tā robežas nākamajos gados paplašinās.
Pilotprojekta būtība ir šāda: kad bezdarbnieks ir atradis darbu citā pilsētā vai novadā Latgalē, viņam piešķir atlīdzību, lai varētu nokļūt darbā. LM Darba tirgus politikas departamenta direktors Imants Lipskis skaidro - iedzīvotājiem, kuri vēlēsies saņemt šo atbalsta veidu, būs jāvēršas Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) filiālēs. «Cilvēks pats skatās vakances, NVA palīdz,» saka I. Lipskis. Plānotais atlīdzības apmērs četros mēnešos būs līdz 280 latiem - par pirmo mēnesi izmaksās avansu 100 latu, nākamajos trīs mēnešos atlīdzība nepārsniegs 60 latu mēnesī.
Paredzēts, ka atlīdzības saņēmējam darba attiecībām jābūt nodibinātām ne agrāk kā 10 dienu pirms atbalsta pieprasīšanas dienas. Jaunajai darbavietai jāatrodas vismaz 20 kilometru attālumā no deklarētās dzīvesvietas, darba algai jābūt vismaz minimālās mēnešalgas apmērā un ne lielākai par divām algām. Turklāt pretendentam jābūt bezdarbnieka statusā vismaz pusgadu un vismaz pusgadu jābūt deklarētam dzīvesvietā. Vēl viena prasība - NVA nav reģistrētas brīvas darbvietas, kas ir līdzvērtīgas šai darbvietai un atrodas tuvāk dzīvesvietai.
Vārkavas novada sociālā dienesta vadītāja Baiba Ruča pieļauj, ka visdrīzāk vairākumu dienesta klientu piedāvājums neinteresēšot. «Mums novadā ir diezgan grūti izbraukāt,» viņa paskaidro. Grūti esot saskaņot darbalaiku ar autobusu kustības sarakstu, jo transports nekursē bieži. Diezgan daudzi novadnieki labprātāk saņemot pabalstus nekā strādājot. Ir klienti, kas pat pārtraucot piedalīties tā sauktajā simtlatnieku programmā. Tā rīkojusies arī kādas Dienā vairākkārt aprakstītas ģimenes māte Anna, kura pēdējos 20 gadus vispār nav strādājusi. B. Ruča par jauno atbalsta veidu jautā: «Un kas būs pēc tiem četriem mēnešiem?» I. Lipskis atbild - nevienā valstī šāda veida atbalstu nesniedz neierobežotu laiku, tas ir «iedrošinājums, grūdiens». Parasti jau darbavietās vismaz privātajā sektorā pēc pirmo trīs mēnešu pārbaudes laika algu paceļot. Turklāt darba devējam arī vajadzētu saprast - ja atalgojumu nepalielinās, darbinieku varot zaudēt.
Ciblas novada sociālā dienesta vadītāja Inta Senkāne saka: «Mums ir diezgan daudz cilvēku, kas brīvajā Latvijā vispār nav strādājuši, ir iesūnojuši.» Tomēr kādu daļu vietējo, piemēram, jauniešus, gan šis atbalsta veids varētu interesēt. Pašvaldību savienības padomniece Silvija Šimfa atbalstot pilotprojektu, jo esot skaidrs, ka jāizmēģina dažādi mehānismi, lai risinātu bezdarba problēmu.