Pērkot vīnu, es apskatos, kurā valstī tas ražots. Visbiežāk veikalos var nopirkt vīnu no Itālijas vai Francijas. Tieši šajās valstīs vīns tiek ražots visvairāk - 2007. gadā attiecīgi 8,5 un 6,5 miljoni metrisko tonnu. Labs vīns nāk no Amerikas (4. vieta), Čīles (7. vieta), Austrālijas (9. vieta). Vēl pirmajā vīna ražotāju desmitniekā ir Spānija, Argentīna, Dienvidāfrika un Brazīlija, bet neviena no tām nav trešajā vietā. Mums grūti iedomāties, bet gandrīz tikpat daudz vīna kā Francija ražo arī Ķīna.
Šajā pasaulē lielākajā valstī iedzīvotāju skaita ziņā vīnam ir sena vēsture. Ir pamats domāt, ka to dzēris filozofs Konfūcijs. Mūslaikos vīna darīšana Ķīnā aizsākās XIX gadsimta beigās, kad kāds diplomāts importēja pusmiljonu vīnogulāju no Amerikas un izveidoja vīna darītavu. Tā darbojas joprojām. Taču, man šķiet, nekad neesmu redzējis veikalos vīna pudeli no Ķīnas.
Protams, vīnogas aug mērenā un siltā klimatā. Ne velti vīna lielvalstis atrodas Eiropas dienvidos un citās siltās zemēs. Taču mūsdienās vīnu ražo arī tādās vietās, kuras ar siltumu nevar lepoties ziemā un visbiežāk arī vasarā ne. Visi zinām, ka vīnu ražo Sabiles apkaimē. Visslavenākais ir Sabiles vīnakalns, kuru var uzskatīt par pilsētiņas simbolu. Arī Sabiles pilsētas ģerbonī ir attēlots vīnogu ķekars. Dzirdēts, ka nekur citur pasaulē neesot vīna dārzu tālāk globusa ziemeļos kā Sabiles vīnakalnā. Jāteic, man nekad nav bijusi izdevība pagaršot Sabiles vīnu. Ja kāds zina, kur tādu var dabūt - dodiet, lūdzu, ziņu! Taču, ticiet vai ne, bet vīnu dara arī Amerikas visaukstākajā štatā Aļaskā. Ankoridžas pilsēta ir tālāk uz ziemeļiem par Sabili, bet sabilieši var neuztraukties - tur vīnogas neaudzē. Denali vīna darītava importē vīnogu sulu un apmeklētājiem piedāvā komplektu, kurā ir sula, raugs un viss pārējais, lai klients vīnu ražotu turpat uz vietas. Pavisam ir piecdesmit viens vīnogu variants, klients var izvēlēties no 36 dažāda dizaina etiķetēm. No viena vīna darīšanas komplekta sanāk aptuveni divdesmit 750 ml tilpuma pudeles.
Vai tas ir labs vīns? Uzņēmuma īpašnieks par to spriež filozofiski: «Nē, mēs nekad neražojam vīnu, kuru izsolīs Christie's ūtrupē, sasodīts, taču varam jums palīdzēt sagatavot ļoti jauku vīnu.» Tāpēc, ja kādreiz gadās būt Aļaskā, lasītājs var nopirkt pudeli vīna kā suvenīru.
Boldrix