Tomēr sociālie partneri, ar kuriem samazinājums ticis apspriests, uzskata citādi. «Tas samazinājums nozīmē to, ka doktoru skaitu varbūt nevarēs nodrošināt, jo nebūs tik liela interese doties studēt,» uzskata Latvijas Jauno zinātnieku apvienības valdes priekšsēdētājs, ekonomikas doktorants Rīgas Tehniskajā universitātē Gints Turlajs. Tāpat daļa no _Dienas_ aptaujātajiem sociālajiem partneriem pauž bažas par pārdalītā finansējuma tālāko izmantošanu.
Patlaban 1. un 2. kursa doktorantiem mēneša stipendija nedrīkst pārsniegt 600 latu, pēc samazināšanas tās maksimālais apjoms būtu 450 latu. 3. kursa studentiem, kuru studiju programma ilgst četru gadus, stipendijas griesti būtu 600 latu, savukārt 4. kursa studentiem saglabātos līdzšinējais apjoms - 800 latu.
«Mēs varētu atbalstīt kaut kādu pārdalīšanu, bet tajos grozījumos nav nepārprotami uzrakstīts, ka stipendija tiek pārdalīta citiem doktorantiem. Vienīgais, kas bija nepārprotami norādīts, bija summas ierobežojums. Tā nauda varbūt nonāks citur, kur neko nedos,» par Izglītības un zinātnes ministrijas plānotajiem grozījumiem bažas pauž G. Turlajs. «Man stāstīja, ka nauda paliek sociālajā fondā un tiek izmantota citiem ar zinātni un augstāko izglītību saistītiem projektiem, bet tas ir tā - stāstīja, baumu līmenī. Tur varētu veidot jaunās zinātnieku grupas, kas arī varētu būt pareizs piegājiens. Bet, vai tā varēs vai nevarēs, - nezinu,» saka Latvijas Universitātes zinātņu prorektors Indriķis Muižnieks.
Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Jānis Vētra teic, ka ar iespējamiem riskiem - studiju kvalitātes kritumu, jo samazināto stipendiju dēļ paralēli nāktos strādāt, - jārēķinās, tomēr būtiskāks esot augstākajai izglītībai un zinātnei kopumā pieejamais finansējums, nevis vienas stipendijas apjoms. Arī Latvijas Studentu apvienības prezidents Edvards Ratnieks norāda, ka studenti pret plānoto samazinājumu «krasi neiebilst». Viņš pauž, ka stipendijas samazinājums katrā gadījumā ir jāvērtē individuāli. «Pēdējā gadā ir konkrēti pateikts, ka summa paliek lielajā apjomā. Kad konkrēti ir jāpievēršas disertācijas rakstīšanai, tad cilvēks var iztikt, jo summa paliek lielajā apjomā,» uzskata E. Ratnieks.