Valsts policijas publiskie pārskati liecina, ka noziedzība Latvijā pieaug. Piemēram, Rīgā 2009. gadā reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaits salīdzinājumā ar 2008. gadu palielinājies par 731 nodarījumu. Pilsēta pārdzīvo kritisku situāciju, kurā vairāk nekā trešdaļa iedzīvotāju nekad un nekur nejūtas īsti droši.
It kā pašsaprotami, ka darbam ar noziedzības cēloņiem ilgtermiņā ir vērtīgāki augļi nekā cīņa ar vējdzirnavām - sekām. Tomēr pārliecības par pareizi saliktiem akcentiem joprojām nav.
No vienas puses, izbrīnam nav pamata. Kriminoloģija Latvijā ir panīkusi - Tieslietu ministrijas Kriminoloģisko pētījumu centrs likvidēts jau 2003. gadā, Neatkarīgo kriminologu asociācijas aktivitātes ir epizodiskas. Tādēļ arī akcenti salikti, kā pagadās. No otras puses, ANO 1990. gada 7. septembra vadlīnijās par noziegumu prevencijas galvenajiem virzieniem sniegti detalizēti norādījumi rīcībai. Atliek vien labā griba. Taču, kā redzams, gribēšanas arvien vēl pietrūkst. Tādēļ arī Nacionālās drošības koncepcijas noziedzības sadaļa salīdzinājumā ar ārvalstu noziedzības novēršanas stratēģijām atgādina kuslus spalvas mēģinājumus.
Kaut arī šī nolaidība nav tīša, pozitīvi rezultāti izpaliek. Situāciju vainago naivā cerība, ka policija visu izdarīs. Gan izgaiņās demonstrācijas, gan nojauks telšu pilsētiņas.
Taču policija nevar un tai nav jāizdara viss. Jo tai nav vissvarīgākā instrumenta noziedzības novēršanas sociālo līdzekļu piemērošanai, kurus regulē nodarbinātības, ģimenes, jaunatnes u.c. politikas.
Ja mēs gribam panākt noziedzības mazināšanos nākotnē, tad nedrīkstam pieļaut, ka tiek likvidētas bērnu interešu izglītības iestādes. Taču tas notiek. Šobrīd valstī palikušas vairs tikai 48 iestādes salīdzinājumā ar 63 iestādēm 2009. gadā. Mēs nedrīkstam pieļaut, ka Nodarbinātības valsts aģentūra spiesta slēgt programmu bērnu nodarbināšanai vasarā. Taču šovasar Nodarbinātības valsts aģentūrai vairs nav ko atbildēt daudzajiem interesentiem, kas vēlas nopelnīt naudu vasaras nometnei. Šis lietderīgā laika pavadīšanas veids ir par maksu un maznodrošināto ģimeņu atvasēm nav pieejams. Atliek iela, un ļoti iespējams, ka nākotnē - cietums.
Lai apvienotu ieinteresētās institūcijas ilgtspējīgam situācijas risinājumam Rīgas pilsētā, Rīgas domes opozīcija šā gada 24. maijā organizēja semināru «Bērnu drošība, nodarbinātība un brīvais laiks vasaras brīvdienās». Aicinājumam atsaucās vairākas institūcijas: Valsts policija, Pašvaldības policija, Rīgas domes Labklājības un arī Izglītības, kultūras un sporta departaments, Izglītības un zinātnes ministrija, Aizsardzības ministrijas Jaunsardzes departaments, Skautu un gaidu centrālā organizācija, Nodarbinātības valsts aģentūra.
Semināra dalībnieki vienojās par četriem uzdevumiem, kuri izvirzāmi Rīgas domes vadībai. Tie ir šādi:
- nepieciešamība nodrošināt iespējas ne mazāk kā 200 maznodrošināto ģimeņu bērniem bez maksas piedalīties bērnu un jauniešu nometnēs;
- vasaras brīvlaikā nodrošināt pedagoga klātbūtni izglītības iestādēs, dodot iespēju skolas vecuma bērniem un jauniešiem piedalīties aktivitātēs, izmantojot izglītības iestāžu inventāru;
- nodrošināt iespējas ne mazāk kā 300 skolas vecuma bērniem un jauniešiem vasaras brīvlaikā strādāt algotu darbu pašvaldības uzņēmumos;
- nodrošināt vienuviet pieejamu informāciju par visām, t.sk. nevalstisko organizāciju piedāvātajām, brīvā laika lietderīgas pavadīšanas iespējām vasaras brīvlaikā, kas paredzētas Rīgas bērniem un jauniešiem.
Lai sekmētu tāda Rīgas pašvaldības nākamā gada budžeta pieņemšanu, kurā ņemtas vērā drošības interešu kopsakarības darbā ar bērniem un jauniešiem, semināra dalībnieki vienojās par nepieciešamību atkārtoti pulcēties jau šā gada rudenī detalizētu priekšlikumu izskatīšanai.
Šāda vienprātība nav nekas pārsteidzošs. Visi cilvēki tiecas pēc drošības, kam nav ne partejisku, ne nacionālu atšķirību. Tādēļ arī noziedzības mazināšanas stratēģiskie mērķi ir vispārzināmi un visiem pieņemami. Atliek vienoties par visprasmīgāko un ekonomiskāko taktiku, lai visātrāk šos mērķus īstenotu. Un neviena spēkos nav piedāvāt labāku taktiku par to, kuru piedāvā profesionāļi attiecīgajā nozarē.
* Drošības jautājumu iniciatīvas grupas pārstāvis