Komisijas prioritātes
Eiropas Parlamentā par Ž.M.Barrozo vadītās Komisijas apstiprināšanu nobalsoja 488 deputāti, pret bija 137, bet 72 atturējās, ziņo Reuters. Komisija plāno sākt darbu jau trešdien; tās pilnvaru termiņš būs pieci gadi.
Eiropas Komisija ir galvenā ES izpildvaras institūcija, kas ikdienā vada ES darbu un uzrauga ES lēmumu īstenošanu. EK sastāvā ir pa vienam pārstāvim no katras ES dalībvalsts (pašlaik to ir 27). Latvijas izvirzītais komisārs Andris Piebalgs turpmāk būs ES attīstības sadarbības komisārs; līdz šim viņš bija ES enerģētikas komisārs.
Komisijas jaunajam sastāvam vajadzēja sākt darbu jau novembrī, taču šo termiņu nācās vairākkārt atlikt. Vispirms aizkavējās Lisabonas līguma stāšanās spēkā, pēc tam vajadzēja vienoties par jauno ES prezidenta un ārlietu vadītāja amatu aizpildīšanu, bet pēdējo aizkavēšanos radīja EP deputātu iebildumi pret Bulgārijas izvirzīto komisāri, kuru nācās nomainīt.
Aktuālas problēmas
Ž.M.Barrozo otrdien uzsvēra, ka Eiropas Savienībai vajadzīgas spēcīgas institūcijas, lai ES būtu vairāk nekā tikai savu sastāvdaļu summa. EK svarīgākās prioritātes būs ekonomikas krīzes seku pārvarēšana, «sociālās tirgus ekonomikas» nostiprināšana, cīņa pret planētas klimata pārmaiņām un energoefektivitātes uzlabošana.
EK pārraudzītais ES budžets ir ap 130 miljardu eiro gadā, un Ž.M.Barrozo uzdevums būs panākt, lai tas tiktu izmantots pēc iespējas efektīvāk. Tuvāko gadu laikā plānots veikt būtiskas reformas, piemēram, ierobežot ES kopējās lauksaimniecības politikas izdevumus, kas aprij lauvas tiesu ES budžeta.
Eiropas Savienībai drīzumā jāapstiprina attīstības stratēģija laikaposmam līdz 2020.gadam, bet vienlaikus jārisina arī pašlaik aktuālas problēmas. Sevišķi liela uzmanība tiek pievērsta Grieķijai, jo grieķu budžeta problēmas apdraud visas eirozonas stabilitāti. Ž.M.Barrozo intervijā Euronews paziņojis, ka jaunās Komisijas pirmais konkrētais priekšlikums paredzēs plašāku pilnvaru piešķiršanu ES statistikas aģentūrai Eurostat, kas iegūtu lielākas iespējas pārbaudīt dalībvalstu iesniegtos datus. Tieši statistikas datu «izpušķošana» padziļināja Grieķijas problēmas.