Zemkopības ministre Laimdota Straujuma Eiropas Savienības (ES) politiķu konferencē paudusi nostāju - Latvija pastāv uz prasību pēc 2013. gada katrai dalībvalstij tiešmaksājumos saņemt vismaz 80 procentus un ne vairāk par 120 procentiem no ES vidējā līmeņa. EK mēģina mierināt Latvijas zemniekus, ka no jaunās kopējās lauksaimniecības politikas iestrādēm viņi būšot tikai ieguvēji. Taču arī pārējie piedāvājumi kopējai lauksaimniecības politikai nākamajam finanšu periodam ir gana strīdīgi.
No aktuālā piedāvājuma vairāk iegūs mazie zemnieki, kuriem būs mazāk jāsaskaras ar birokrātiju, kā arī jaunie zemnieki, kuriem EK paredz valsts atbalsta shēmu. EK pieņēmusi, ka lielajiem lauksaimniekiem, arī Anglijas karalienei, tiešmaksājumi nav tik būtiski, taču no šī lēmuma vislielākie zaudētāji varētu būt lielie lauksaimnieki, kas tiešmaksājumos saņem vairāk nekā 150 000 eiro gadā, - ja arī platību maksājums par hektāru tiks palielināts, nogriežot 20% vai pat vairāk tiešmaksājumu, kas pārsniedz griestus, šādas saimniecības var ne tikai neiegūt papildu atbalstu, bet pat zaudēt esošo. Ja vien nenolemj apiet likumu ar līkumu.
Pārējie piedāvājumi vēl ir rūpīgi jāapspriež. Zaļākie tiešmaksājumi uzlabos vides kvalitāti, taču EK būtu nepieciešams precīzāk noformulēt prasības augu sekai. Ierosinājums nepiešķirt tiešmaksājumus «dīvāna zemniekiem» var veicināt arī zemes aizlaišanu atmatā. Savukārt piedāvājums nepieciešamības gadījumā izmantot līdzekļus no Eiropas Globalizācijas fonda rada aizdomas par potenciālu Eiropas zemnieku konkurētspējas samazināšanos, ja tiks paplašināts importa tirgus.
Apspriedes par budžetu nākamajam finanšu periodam turpināsies vismaz līdz 2012. gada nogalei, taču gala lēmumu pieņems Eiropas Padome, konkrēts datums vēl nav noteikts. EP sanāksme arī varētu būt brīdis, kad Latvijas pārstāvis, visticamāk, premjerministrs, varēs paust Latvijas attieksmi pret nepieņemamu lauksaimniecības politiku, uzliekot veto budžetam, ja būs tāda nepieciešamība, - atsevišķus priekšlikumus bloķēt nav iespējams.
Par iespējamu veto budžetam jau iepriekš izteikusies eiroparlamentāriete Inese Vaidere, savukārt EP deputāts Ivars Godmanis rosinājis bloķēt robežas, lai slēgtu Latvijas tirgu Eiropai.